poniedziałek, 18 grudzień 2017 11:42

Elewacja budynku - jak oczarować domem

Elewacja budynku pełni nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Może stanowić prawdziwą ozdobę domu, wyróżnić go z otoczenia, a nawet poprawiać optycznie proporcje. Obecnie najmodniejsze są materiały naturalne, a zwłaszcza kamień i drewno. Taka elewacja sprawia, że budynek gustownie się prezentuje i pasuje do otaczającego go terenu. Jakie rodzaje elewacji sprawdzają się w zabudowie miejskiej i wiejskiej?

 

Ponadczasowy kamień

Kamień jest materiałem dość drogim, ale jednocześnie trwałym, efektownym i zawsze modnym. Rodzaj kamienia, z którego będzie wykonana elewacja, należy dopasować do otoczenia domu oraz okolicznych budynków. Elewacja musi być fachowo ułożona i zabezpieczona, ponieważ tylko wtedy będzie cieszyć oczy przez wiele lat. Co ważne, każda elewacja z kamienia jest niepowtarzalna, ponieważ nie ma dwóch jednakowych naturalnych kamieni.

Kamień jest cenionym materiałem budowlanym, ponieważ znakomicie poddaje się obróbce. Duży wybór przepięknych okładzin ściennych można znaleźć w sklepie www.marmurowe.pl. Do wyboru są kamienie elewacyjne z łupka, kwarcytu, piaskowca, wapienia, bazaltu czy trawertynu. Wszystkie materiały są odporne na mróz oraz zmienne warunki pogodowe. Okładziny znakomicie maskują nierówności ścian i można pod nimi poprowadzić instalacje elektryczne czy sanitarne.

Elewacje z samego kamienia świetnie wyglądają zarówno na budynkach znajdujących się w miastach, jak i na wsiach. Można je łączyć z innymi rodzajami elewacji, tworząc wyjątkowe kompozycje.

Kamień i drewno – naturalne połączenie

Świetnym pomysłem na elewację jest połączenie kamiennych okładzin z elementami drewnianymi. Drewno jako element dekoracyjny elewacji świetnie ociepla dom i sprawia, że budynek komponuje się z otaczającą go przyrodą. Kamień wraz z drewnem może optycznie powiększyć dom i skorygować jego kształt. To rozwiązanie znakomicie sprawdzi się zarówno na wsi, jak i w mieście.

Kamienna elewacja świetnie wygląda na dużych domach, natomiast małe może przytłaczać. Właśnie dlatego warto zastosować wykończenia z drewna, które dodają budynkowi lekkości. Ułożone naprzemiennie okładziny drewniane i kamienne mogą optycznie podwyższyć budynek parterowy, a także urozmaicić wygląd dużego domu. Odpowiednie ułożenie okładzin może też „obniżyć” zbyt wysoki budynek lub „poszerzyć” zbyt wąski.

© 2013-2020 by SN2.EU