czwartek, 30 listopad 2017 15:47

Listwy dylatacyjne do okien – właściwości

Prawidłowy montaż okien i wykończenie przestrzeni dookoła nich gwarantuje, że stolarka będzie prawidłowo pełniła swoją funkcję, a prace wykonane w jej obrębie nie będą wymagały poprawek przez długi czas. Jednym z elementów niezbędnych w kontekście montażu okna i wykończenia elewacji jest listwa dylatacyjna. Czym jest, do czego służy i czym się charakteryzuje?

Czym są okienne listwy dylatacyjne?

Listwy dylatacyjne to niewielkie elementy wykonane najczęściej z PCV. Mogą mieć różne rozmiary, co dotyczy zarówno ich długości, jak i szerokości korytka na tynk i szerokości całkowitej – dzikie temu można łatwo dopasować je do swoich potrzeb. Cechują się także odmiennym wykończeniem, co pozwala dopasować je do wyglądy stolarki okiennej – znajdziemy je nie tylko w kolorze białym, ale także w odcieniach imitujących drewno.

Listwa dylatacyjna wyposażona jest w nienasiąkliwą piankę dylatacyjną i uszczelkę, która chroni ją przed zniszczeniem na skutek zawilgocenia oraz przed zabrudzeniem. Niektóre z modeli posiadają dodatkowo siatkę zbrojeniową. Ponadto należy wskazać też tzw. element tracony, który usuwany jest po wyschnięciu tynku.

 

 

Do czego służy listwa dylatacyjna?

Elementy te służą do wykonywania dylatacji pomiędzy ościeżnicami okiennymi a tynkiem strukturalnym nakładanym na elewację w systemach dociepleń metodą lekką mokrą. Ich obecność nie dopuszcza do sytuacji, w której pod okładzinę termiczną przy glifie wokół okna dostaje się woda. W ten sposób listwa dylatacyjna do okna zabezpiecza elewację przed powstawaniem uszkodzeń wywołanych działaniem wilgoci, a także rozwojem szkodliwych pleśni i grzybów.

Zaletą tego typu elementu jest również ograniczenie ryzyka wystąpienia pęknięć na stylu tynku z ościeżnicą okienną, a także jego estetyczne wykończenie elewacji na jej krawędziach. Modele wyposażone dodatkowo w siatkę pozwalają natomiast na trwałe połączenie listwy z tynkiem oraz z klejem stosowanym do wykonania docieplenia.

 

Czym wyróżniają się listwy dylatacyjne?

Te niewielkie elementy stosowane są powszechnie – należą do niedrogich, a ich obecność niesie za sobą wiele korzyści. Jak już wyżej wspomniano, listwy dostępne są w różnych rozmiarach – możemy jednak z łatwością je modyfikować, ponieważ akcesoria te są niezwykle łatwe w docinaniu do potrzebnego rozmiaru. Wystarczy w tym celu nóż albo nożyce.

Z łatwością uporamy się także z montażem elementu, który polega jedynie na przyklejeniu go do ościeżnicy okna – powinna ona zostać uprzednio oczyszczona i odtłuszczona. Podczas montażu listwy dylatacyjnym należy też pamiętać, by jej siatkę dobrze połączyć z siatką elewacyjną. Co ciekawe, większość z nich posiada także warstwę klejącą, do której można przymocować folię zabezpieczającą okno na czas prac tynkarskich. Po ich zakończeniu wystarczy ściągnąć folię – w efekcie okno pozostaje czyste, a my uzyskujemy równe ocięcie na styku okna i tynku.

Ponadto listwy tego typu są odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, w tym na wpływ wilgoci. Wykazują także niewrażliwość na działanie chemii budowlanej.

 

© 2013-2020 by SN2.EU