wtorek, 05 wrzesień 2017 06:01

Malujemy kafelki - czy wiesz, jakich farb użyć?

Jeśli mamy ochotę odświeżyć wygląd kuchni czy łazienki, ale wizja skuwania kafelków wydaje się zbyt przerażająca, możemy zamiast tego zdecydować się na ich pomalowanie. Zobacz, jak przygotować się do pracy, jak wybrać odpowiednie farby i jak przeprowadzić malowanie płytek ceramicznych.

 

Czy malowanie płytek ceramicznych to dobry pomysł?

Malowanie kafelków to najprostszy, najtańszy i najszybszy sposób na zmianę wyglądu kuchni czy łazienki. Zamiast skuwać płytki i układać nowe, wystarczy zmienić ich kolor. Wiążą się z tym zabiegiem jednak pewne ograniczenia. Poprzez malowanie możemy nadać ścianie jednolity kolor, ewentualnie zdecydować się na różnobarwne pasy. Raczej należy zapomnieć o wzorach. Jeśli zależy nam na ścianie dekorowanej wzorzystymi płytkami, będziemy musieli zdecydować się na wymianę kafelków.

Jakie farby wybrać do malowania kafelków?

Aby efekt naszej pracy był trwały, musimy wybrać odpowiednie farby do kafelek, charakteryzujące się większą przyczepnością. Dzięki temu stworzą powłokę dobrze przylegającą do śliskiej, gładkiej, mało porowatej powierzchni kafelków. Wybierając emulsję do tego celu, należy zwrócić uwagę na oznaczenia producenta. Tylko kupując farbę dedykowaną do malowania płytek, możemy mieć pewność, że uzyskany efekt będzie zadowalający. Warto od razu w sklepie sprawdzić na opakowaniu czy wybrana farba wymaga uprzedniego zagruntowania podłoża. Jeśli tak, konieczne będzie dobranie odpowiedniego preparatu gruntującego.

Akcesoria potrzebne do malowania

Oprócz farby i gruntu będziemy musieli zaopatrzyć się w standardowy zestaw malarski: wałek, pędzel, wąski pędzelek do malowania fug, kuwetę malarską. Do tego warto wyposażyć się w folię i taśmę papierową, za pomocą których zabezpieczymy przed zachlapaniem meble i urządzenia w pomieszczeniu.

Przygotowanie płytek ceramicznych do malowania

Pierwszym etapem pracy jest dokładne wyczyszczenie kafelków. Powierzchnia, którą chcemy malować, nie może być pokryta kamieniem, tłustymi śladami, kurzem. Wszystko to mogłoby zmniejszyć przyczepność farby i poskutkować jej odpryskiwaniem. Do tego celu przydadzą się specjalne środki usuwające kamień i inne zabrudzenia. Po umyciu kafelki należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Drugim etapem jest gruntowanie podłoża. Preparat najlepiej nanosić wałkiem malarskim, a fugi malować wąskim pędzelkiem. Po zagruntowaniu powierzchnia musi wyschnąć - czas schnięcia podany jest przez producenta na opakowaniu.

Malowanie kafelków – prostsze niż się wydaje!

Trzeci etap to malowanie kafelków właściwą farbą. Tutaj również najwygodniej posłużyć się wałkiem malarskim, ewentualnie pędzlem, jeśli powierzchnia jest niewielka lub trudno dostępna. Przy malowaniu fug sprawdzi się mały pędzelek. Zazwyczaj dla osiągnięcia pożądanego efektu konieczne jest położenie dwóch warstw farby. Po każdym malowaniu należy odczekać odpowiedni, podany przez producenta czas i dopiero malować po raz kolejny. Po zakończonej pracy czas schnięcia może wynosić nawet tydzień. Dopiero wtedy powierzchnia uzyskuje pełną odporność mechaniczną i chemiczną.

Do malowania płytek ceramicznych należy używać specjalistycznych farb. Ważnym etapem jest przygotowanie podłoża – dokładne umycie, usunięcie kamienia, ewentualnie zagruntowanie.

© 2013-2020 by SN2.EU