środa, 23 sierpień 2017 11:33

Pompy ciepła – czy warto w nie zainwestować?

Coraz więcej osób zaczyna się interesować rozwiązaniami, które są jednocześnie przyjazna dla środowiska i pozwalają na poczynienie oszczędności związanych z eksploatacją budynków. Jeszcze kilka lat temu wdrożenie takich rozwiązań jak pompy ciepła najbardziej opłacalne było dla nowo powstałych domów, gdzie instalacja od razu była chowana w ścianach.

Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, coraz częściej pompy ciepła są wybierane również do domów już postawionych – zarówno jedno, jak i wielorodzinnych. Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Oto najważniejsze informacje związane z tym tematem.

 


Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepłą jest maszyną, która służy do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach poprzez pobieranie ciepła z gruntu, zbiorników wodnych lub powietrza. Pompy ciepła mogą być wykorzystane również do podgrzewania wody użytkowej.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła występują w kilku rodzajach, zależnie od sposobu pobierania i oddawania ciepła. Dzięki temu praktycznie każdy może wybrać taki model, który będzie najlepiej sprawdzał się w jego sytuacji. Pompy ciepła dzielą się na:

- gruntowe – nazywane inaczej pompami geotermicznymi, w których wykorzystuje się ciepło pobierane bezpośrednio z gruntu. Wykorzystuje się je do ogrzewania domów i wody. Taki sposób pobierania ciepła jest korzystny z uwagi na to, że bez problemu można go stosować przez cały rok, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz;

- powietrzne – dzielą się na kilka rodzajów w tym monoblok i split. Dzięki nim jest możliwe ogrzewanie, ale i chłodzenie powietrza w domu, a także produkcja ciepłej wody użytkowej;

- do przygotowywanie ciepłej wody użytkowej – służą wyłącznie do podgrzewania wody.

Więcej na temat poszczególnych rodzajów pomp ciepła można przeczytać na stronie https://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla.

Jaki model pompy ciepła wybrać?

Wszystko zależy od tego, na czym najbardziej nam zależy – jeżeli tylko na podgrzewaniu wody, gdyż do ogrzewania budynku wykorzystujemy inny system, można wybrać pompy do grzania wody. W innym przypadku można wybrać bardziej zaawansowane modele, pozwalające na równoczesne ogrzewanie powietrza i wody. Wiele modeli pomp ciepła można znaleźć na stronie www.junkers.pl.

© 2013-2020 by SN2.EU