wtorek, 27 czerwiec 2017 11:19

Czy pielęgnowanie ogrodu musi być pracochłonne?

Zakładając ogród czasami obawiamy się, że jego pielęgnacja będzie pochłaniała cały nasz czas wolny i stanie się nielubianym obowiązkiem.

Wystarczy jednak zastosować kilka sprytnych rozwiązań, żeby do tego nie dopuścić!

Jak wyeliminować konieczność pielenia?

Istnieje szansa na znaczne zredukowanie ilości miejsc, które będą wymagały pielenia. Przestrzenie pomiędzy kolejnymi roślinami, oczywiście o ile ich potrzeby pielęgnacyjne na to pozwalają, można wysypać specjalną korą, którą oferuje centrum ogrodnicze. Wiele osób w tym celu wykorzystuje również kamienie o niewielkiej wielkości. Dodatkowy plus – przestrzeń wygląda bardzo atrakcyjnie i czysto.

Nowoczesne systemy nawadniające

Podlewanie roślin, zwłaszcza w okresie, kiedy jest susza, może być bardzo czasochłonnym zajęciem, ale wystarczy zainstalować specjalistyczne systemy nawadniające, żeby ogród podlewał się w zasadzie samodzielnie. O określonej, wybranej przez nas godzinie, uruchamiają się rozmieszczone w strategicznych punktach zraszacze, dzięki czemu rośliny dostają swoją porcję życiodajnej wody.

Zagospodarowanie ogrodu

Odpowiednie zagospodarowanie ogrodu to właściwie sedno problemu, ponieważ nawet jeśli zastosujemy szereg nowoczesnych rozwiązań, decydując się na wymagające rośliny ozdobne musimy się liczyć z tym, że ich pielęgnacja będzie wymagała od nas sporo wysiłku. Mając świadomość, że nie chcemy lub nie możemy sobie na to pozwolić, warto wybrać rośliny łatwe w uprawie, które jednocześnie wyglądają bardzo efektownieSzkółka roślin to miejsce, w którym warto poszukać odpowiednich rozwiązań i, jeżeli nasza wiedza w tym temacie jest mocno okrojona, poprosić o poradę.

Korzystanie z usług profesjonalistów

Obecnie istnieje wiele firm, które oferują profesjonalną pielęgnację zieleni, w tym często takie usługi jak: koszenie trawy czy obcinanie żywopłotów. Jeśli mamy duży ogród lub po prostu z jakiś powodów nie chcemy angażować swojego prywatnego czasu, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy wyspecjalizowanych ogrodników.

Odpowiadając na tytułowe pytanie – czy pielęgnowanie ogrodu musi być czasochłonne? Oczywiście, że nie! Wystarczy go rozsądnie zagospodarować i skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które mogą zdjąć z naszych barków niektóre obowiązki.

 

© 2013-2020 by SN2.EU