czwartek, 28 maj 2015 11:57

Oszczędny dom

Kiedy w grę wchodzą duże inwestycje jak budowa domu każda zaoszczędzona złotówka jest ważna. Już na etapie budowy bądź planowania zakupu domu warto pomyśleć o rozwiązaniach, które w przyszłości będą generowały oszczędności. Duża część domowego budżetu to rachunki i właśnie tutaj należy szukać oszczędności.


Aby zoptymalizować rachunki, warto bliżej przyjrzeć się rzeczom, które generują największe koszty, czyli np. ogrzewanie, które w sezonie potrafi porządnie nadszarpnąć nasze portfele. Wyniki raportu Millward Brown SMG KRC „Polacy a wydatki na ogrzewanie”, pokazują, że Polacy najczęściej na ogrzewanie wydają kwoty w wysokości 2000-2500 zł (22% respondentów), 2501-3000 zł i 801-1499 zł (po 15%), 3001-4500 zł oraz ponad 4500 zł (po 14%). Tylko 9% badanych w sezonie grzewczym płaciło za rachunki na ogrzewanie mniej niż 800 zł! Warto więc szukać oszczędności..

Czy wiesz, że tak jak wybierasz sobie dostawcę telewizji kablowej tak samo możesz wybrać sobie sprzedawcę, który będzie dostarczał prąd i paliwo gazowe do Twojego domu. Taką umowę z nowym operatorem można zawrzeć od ręki. Zmiana dostawcy paliwa gazowego to często oszczędności dochodzące do kilkudziesięciu procent w roku. Już w trakcie budowania domu warto więc porównać oferty alternatywnych sprzedawców oferujących usługi dla gospodarstw domowych.

‘Zmiana sprzedawcy gazu to realne oszczędności. Nie każdy wie, że od 2007 roku możemy zmienić zarówno sprzedawcę energii jak i gazu. Ile można zaoszczędzić? Przykładowo, oszczędność  dla gospodarstwa domowego zużywającego 24 000 kWh paliwa gazowego rocznie (grupa taryfowa W3), względem cen taryfowych obecnego dostawcy, wyniesie ok. 400 zł brutto na przełomie 3 letniej umowy, a im większe zużycie, tym oszczędności będą większe’ – mówi Ilona Mroczek, Project Manager Błękitna Energia.

Z analizy serwisu Oferteo.pl wynika, że ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 mkw. najczęściej wiąże się z wydatkiem rzędu 1 - 2 tysięcy złotych rocznie. Utrzymanie 100-metrowego domu lub mieszkania to koszt co najmniej 2 - 3 tysięcy złotych, czyli tyle, ile wynosi średnia miesięczna pensja krajowa netto. Warto więc sprawdzić aktualne cenniki i porównać oferty różnych alternatywnych sprzedawców.

© 2013-2020 by SN2.EU