czwartek, 21 maj 2015 13:09

Zadbany skalniak

Fani górskiej przyrody mogą przenieść jej kawałek na własne podwórko. Jak to zrobić? Wystarczy wybudować skalniak! Należy pamiętać, że kompozycja ta nie tylko wymaga dobrego gustu, aby rośliny współgrały ze sobą estetycznie, ale wymaga również znajomości kilku zasad technicznych tworzenia tej skalnej przestrzeni w ogrodzie.


Po pierwsze – miejsce
Pamiętaj - rośliny w większości lubią stanowiska słoneczne. Wiadomo, że do każdego miejsca skalniaka dociera inna ilość światła. Po słonecznej stronie będą się doskonale rozwijać wszystkie rojniki i rozchodniki. W miejscach cienistych możemy sadzić m.in. paprocie albo karłowate odmiany różaneczników i azalii, u podstawy skalniaka.

 

Po drugie – podstawa
Nie można tworzyć skalniaka usypując wał ziemi, na którym układa się kamienie. Musi on mieć mocną i odpowiednio skonstruowaną podstawę. Możemy do tego celu wykorzystać gruz pozostały po budowie domu. Pamiętajmy też o urodzajnej ziemi. Rośliny rosnące między kamieniami będą miały do niej utrudniony dostęp, więc musi być ona jak najlepsza.

Po trzecie – kamień
Kamienie są bez wątpienia najważniejszym elementem skalniaka. Nadają mu górskiego klimatu i są doskonałym tłem dla roślin. Bez niech stworzylibyśmy zwykły pagórek obsadzony kwiatami. Należy jednak pamiętać, że kamienie nie mogą zajmować więcej niż połowę powierzchni. Ich wielkość powinna być różnorodna. Należy układać je piętrowo. Kiedy ukończymy aranżowanie kamieni i usypiemy je ziemią, całość polejmy wodą. Po przygotowaniu terenu należy odczekać z wysadzeniem roślin okres ok. dwóch tygodni, by podłoże się uleżało.

Po czwarte - pielęgnacja
Obok pięknie kwitnących skalników nie można przejść obojętnie. Rośliny na nich rosnące nie są wymagające (zazwyczaj są trwałe i odporne), ale nie możemy zapomnieć o dbaniu o nie. Tak jak wszystkie inne - narażone są na choroby i szkodniki. Warto więc co jakiś czas zastosować środki ochronne. Ich aplikację ułatwią nam precyzyjne opryskiwacze takie jak Venus Super 360 i Mercury Super 360.

Mercury Super 360 o pojemności 0,5l oraz 1l jest idealnym urządzeniem do pielęgnacji roślin domowych i balkonowych, zraszania, nawożenia dolistnego, nabłyszczania liści. Innowacyjny system 360o pozwala na aplikację nawet po odwróceniu opryskiwacza do góry dnem. Dwustronna pompka (Double Action®) dodatkowo zwiększa wydajność pracy – rozpylenie cieczy następuje zarówno przy naciśnięciu, jak i zwolnieniu dźwigni pompki.

Cena: 13zł – 15zł ( w zależności od pojemności)
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
www.sklep.kwazar.com.pl

© 2013-2020 by SN2.EU