wtorek, 28 kwiecień 2015 13:12

Jakie kuchnie mają Polacy?

Kuchnia jaka jest, każdy widzi – od zaprzeczenia tej parafrazy w swoim badaniu wyszedł największy polski serwis wnętrzarski, Homebook.pl. Jaką kuchnię mają zatem Polacy? Homebook.pl postanowił zapytać internautów o wyposażenie ich kuchni, a także o ich marzenia związane ze zmianą aranżacji tego pomieszczenia.

Pierwszym poruszanym w raporcie zagadnieniem są zmiany, jakie respondenci przeprowadzali w swoich kuchniach. Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że była to aranżacja od podstaw spowodowana zmianą mieszkania. Zdecydowana większość pozostałych ankietowanych deklaruje, że wprowadziła kosmetyczne zmiany w aranżacji swojej kuchni, a zaledwie 17% badanych przyznało się do całkowicie nowej aranżacji istniejącej kuchni.

Z badania przeprowadzonego przez serwis Homebook.pl wynika, że 44% respondentów ma w domach kuchnie zamkniętą. Bardzo zbliżona ilość dysponuje kuchnią otwartą. Zaledwie 14% ankietowanych odpowiedziało, że są właścicielami otwartych kuchni z wyspą, która według 37% badanych jest ich kuchennym marzeniem. „Marzenie Polaków związane z posiadaniem wyspy nie jest zaskakujące. Jest to bardzo funkcjonalny i efektowny trend, któremu mogą jednak sprostać tylko posiadacze większego metrażu” – komentuje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

Według badań przeprowadzonych przez portal Homebook.pl aż 43% respondentów zaaranżowało kuchnię w nowoczesnym stylu. Co ciekawe, styl klasyczny wybrało 29% badanych, a skandynawski tylko ⅕ z nich. Natomiast styl prowansalski preferuje zaledwie 7% Polaków. „Wyniki te potwierdza kolejna odpowiedź naszych ankietowanych, którzy prawie jednomyślnie – aż 83% -zdeklarowali posiadanie kuchni przyjaznej środowisku. Związane jest to z użytymi w aranżacji materiałami, czyli wszelkiego typu surowcami ekologicznymi oraz drewna” – dopowiada Anna Poprawska z portalu Homebook.pl.

W kwestii wykorzystywanych w aranżacji surowców respondenci byli mniej jednogłośni. Według 56% badanych posiadane przez nich blaty kuchenne wykonane są z płyty laminowanej. Nieco ponad 20% zdecydowało się na blat z drewna, a 11% wybrało kamień naturalny lub kompozyt. Kuchenne fronty w domach 42% respondentów wykonane są z płyty MDF. Równo ¼ z nich wybrała płytę laminowaną, a zaledwie co dziesiąty ankietowany zdecydował się na płytę fornirowaną. Respondenci bardzo zgodnie odpowiadali na pytania dotyczące materiałów wykończeniowych do przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi. Ponad połowa postawiła w aranżacji na płytki ceramiczne. Natomiast 20% ankietowanych zdecydowało się użycie szkła. Wyniki poniżej 10% odnotowały inne surowce, do których należy drewno, tapety lub fototapety, panele, farby, cegły, kamień naturalny lub kompozyt. Płytki ceramiczne zdaniem aż 70% ankietowanych sprawdzają się również w wykończeniu podłóg. Jeżeli chodzi o wybór między matem a połyskiem - błyszczącą kuchnię wybrało zaledwie 39% badanych.

„Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że aż 74% Polaków wybiera meble wykonywane na wymiar. Reszta decyduje się na gotowe zestawy. Jest to związane między innymi z metrażem lub oryginalnym kształtem pomieszczeń. Zamawianie mebli na wymiar wiąże się również z kwestią gustu i indywidualnej chęci stworzenia ciekawej aranżacji” – komentuje wyniki badania Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.

A jakie sprzęty są typowym „must have” w polskiej kuchni? Niemal 60% respondentów zgodnie stwierdziło, że korzysta ze zmywarki, a prawie 15% wytypowało robota kuchennego. Natomiast ekspresy do kawy i mikrofalówki wybierane były przez co dziesiątego ankietowanego. Są to ciekawe wyniki, ponieważ te urządzenia pojawiły się również w pytaniu dotyczącym wymarzonych artykułów gospodarstwa domowego. Ekspres oraz zmywarka to fantazja 23% respondentów. Niższy wyniki odnotował robot kuchenny, płyta indukcyjna czy minibarek na alkohol. Zaskoczeniem natomiast nie jest lider tej kategorii – 30% Polaków marzy o dwudrzwiowej lodówce z wbudowaną kostkarką.

Badania portalu Homebook.pl przeprowadzone zostały na przełomie marca i kwietnia 2015 roku. Wzięło w nich udział 957 kobiet i 64 mężczyzn. Wyniki pokazują, że prawdziwa polska kuchnia jest tak samo często kuchnią otwartą co zamkniętą – w zależności od miejsca zamieszkania – aranżowana jest w stylu nowoczesnym przy użyciu ekologicznych surowców. Meble w zdecydowanej większości wykonywane są na wymiar, a płytki ceramiczne są niezastąpionym elementem wykończeniowym.

Jaka będzie kuchnia przyszłości? Co będzie modne w 2015 roku i w latach kolejnych? Wszystko to zależy od fantazji domowników. Inspiracją może być tutaj najpopularniejszy polski serwis wnętrzarski Homebook.pl, gdzie internauci dzielą się nie tylko swoimi pomysłami aranżacyjnymi, ale również marzeniami, dotyczącymi kuchni idealnej.

www.homebook.pl© 2013-2020 by SN2.EU