wtorek, 03 grudzień 2013 16:48

Gotowanie bez zapachu – radzimy, jak zimą zadbać o świeże powietrze w kuchni

Wietrzenie mieszkania zimą powoduje znaczne wychłodzenie pomieszczeń i straty energii cieplnej. Z drugiej strony codzienne czynności, takie jak gotowanie, powodują powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Jak zatem zadbać o świeżość w mieszkaniu? Znaleźliśmy złoty środek.


Niebezpieczne związki
Naukowcy alarmują - powietrze wewnątrz pomieszczeń, szczególnie w kuchni, jest bardziej zanieczyszczone, niż te na zewnątrz. Zimą, gdy na dworze temperatura spada poniżej zera, okna w mieszkaniach otwierane są rzadziej. Jakość powietrza, którym oddychamy zdecydowanie się obniża, pojawiają się także nieprzyjemne zapachy. Zła cyrkulacja powoduje, że gromadzą się w nim niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek węgla, kurz, zarodniki pleśni. Długotrwałe przebywanie w miejscach, które nie są dostatecznie wietrzone powoduje senność, bóle głowy, zawroty, osłabienie, podrażnienia oczu i dróg oddechowych.

Wciągające rozwiązania
Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza zagraża nie tylko mieszkańcom. Ze wszystkich pomieszczeń na brak świeżego powietrza najbardziej narażona jest kuchnia. Para wodna, która powstaje w trakcie procesu gotowania, osiada na meblach, ścianach i oknach, sprzyja powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Przygotowywanie posiłków przyczynia się także do zwiększenia wilgoci w mieszkaniu, sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów, pleśni. Tu z pomocą przychodzą nam rozwiązania proponowane przez producentów sprzętu AGD, w tym przede wszystkim okapów kuchennych. Funkcjonalność tych urządzeń jest niepodważalna, jednak w hierarchii popularności sprzętu AGD zajmują niższe pozycje. Niesłusznie! Nie zdajemy sobie sprawy z roli, jaką odgrywa właściwie dobrany okap.

- Podstawowym zadaniem urządzenia jest nie tylko usuwanie nieprzyjemnych zapachów i oparów, jakie pojawiają się w trakcie gotowania, ale także wyłapywanie z powietrza pary wodnej i drobin tłuszczu, który w razie braku tego sprzętu osadziłby się na ścianach czy meblach. W przypadku okapów pracujących w trybie pochłaniacza zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni. Natomiast okapy kominowe podłączone są do kanału wentylacyjnego, dzięki czemu umożliwiają odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku. Aby dodatkowo zwiększyć wydajność okapu zalecane jest włączenie okapu 15 minut przed rozpoczęciem gotowania. Nie zapominajmy także o systematycznej wymianie lub czyszczeniu filtrów – radzi Kamil Machura, ekspert firmy Ciarko specjalizującej się w produkcji okapów.

Zamknij drzwi, otwórz okno
Wietrzenia pomieszczeń nie unikniemy – jest czynnością niezbędną dla wymiany zużytego powietrza na świeże. Aby uzyskać ten efekt, przy zminimalizowaniu strat ciepła, na 5-10 minut wcześniej należy zamknąć zawory termostatyczne przy grzejnikach. W trakcie wietrzenia okna powinny być otwarte na oścież, a drzwi do pomieszczenia zamknięte. Tylko taki sposób zapewni nam pełną wymianę powietrza i jednocześnie nie spowoduje utraty ciepła zmagazynowanego w ścianach pokoju i meblach.
Nigdy nie należy uchylać okien na długi okres czasu. Efekt takiego wietrzenia będzie odwrotny do zamierzonego - nie tylko nie przewietrzymy mieszkania w sposób prawidłowy, ale jeszcze dodatkowo spowodujemy wyziębienie ścian i wyposażenia, które są znakomitym akumulatorem ciepła. Nagrzanie niewłaściwie wywietrzonego pomieszczenia wymagać będzie dostarczenia znacznie większej ilości ciepła.

Warto zadbać również o ładny zapach w mieszkaniu przy pomocy innych metod. Pamiętajmy jednak, że popularne odświeżacze powietrza zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia, takie jak freon. Lepszym zamiennikiem są naturalne zioła uprawiane w doniczkach, takie jak lawenda, tymianek, szałwia.

© 2013-2020 by SN2.EU