poniedziałek, lipiec 22, 2024
sobota, 27 lipiec 2013 18:58

Pierwsze własne mieszkanie

Wiele młodych osób, gdy kończy studia, zaczyna pracować i utrzymywać się samodzielnie, myśli o wyprowadzce o rodziców i znalezieniu własnego mieszkania. Jednak wybranie odpowiedniego mieszkania nie jest prostą sprawą. Wiele osób decyduje się na wynajem, gdyż to tańsza opcja, która nie wymaga posiadania zdolności kredytowej, tylko stałej pensji.
Wgłębi serca, jednak każdy marzy o prawdziwych, własnych czterech kątach.

Marzenie do spełnienia

Zakup własnego mieszkania to spora inwestycja dla każdego młodego człowieka, a banki niechętnie udzielają kredytów dwudziestoparolatkom. Wynika to z takich czynników jak: krótki okres historii pracy, młody wiek, który dla panków jest wskaźnikiem wyższego ryzyka, oraz przeważnie brak historii kredytowej, która potwierdzałaby regularną spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Jednak kredyt hipoteczny dla młodych osób jest możliwy do zrealizowania. Doskonałym tego przykładem jest chociażby program „Mieszkanie dla Młodych”, gdzie część kredytu jest finansowana z budżetu państwa. Na dopłaty mogły liczyć osoby do 35 roku życia, kupujące nowe mieszkanie na rynku pierwotnym. Kredytobiorcami mogły stać zarówno młode małżeństwa, jak i single.
Upragnione, własne „M”

Oprócz akcji finansowanych z budżetu państwa szanse na otrzymanie kredytu mają osoby, które wykażą się stabilnością dochodów, czyli ponad półrocznym stażem pracy, a im dłuższy, tym lepiej jest oceniany przez banki. Istotna jest też wysokość osiąganych zarobków, które stanowią zabezpieczenie dla kredytu i czy zobowiązania zaciągnięte np. w czasie studiów zostały spłacone w całości. Jeśli wszelkie zaciągnięte pożyczki były spłacane regularnie, wpływa to pozytywnie na historię kredytową. By zwiększyć swoją zdolność warto też pozamykać karty kredytowe i zlikwidować limity na koncie. Kolejnym rozwiązaniem są kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Pozwalają one zaciągnąć kredyt na mieszkanie bez konieczności posiadania własnych oszczędności na jego zakup. Jednak coraz mniej banków oferuje takie formy pożyczek, gdyż są one dla nich mało opłacalne.

Jak widać, nawet młode osoby z krótkim stażem pracy mają szanse na własne mieszkanie. Nie łatwo otrzymać kredyt, ale dla chcącego wszystko jest możliwe. Warto się postarać, gdyż zakup mieszkania to inwestycja na lata i możliwość posiadania własnych czterech ścian. Agnes http://artykuly.marleny.pl/