środa, maj 31, 2023
sobota, 24 kwiecień 2021 07:00

Endoskopia weterynaryjna Toruń – na czym polega jedno z najważniejszych badań?

Endoskopia weterynaryjna Toruń Endoskopia weterynaryjna Toruń pixabay

Wszyscy właściciele zwierzątek domowych korzystają z ofert gabinetów weterynaryjnych, udając się do nich na profilaktyczne szczepienia, czy też badania. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy nasz pupil nagle zachoruje i wówczas musimy natychmiast szukać pomocy.

Tak często przecież nasze psy miewają nieprzyjemne i uporczywe dolegliwości żołądkowe czy jelitowe. Pamiętajcie, aby ich w żadnym wypadku nie bagatelizować. Naturalnie, czasem zdarza się, że psinka wykorzysta chwilę naszej nieuwagi i podczas spaceru zje trochę trawy, co później skutkować może wymiotami. Jednak w tej chwili chcemy zwrócić uwagę nie na jednorazowe, a długotrwałe dolegliwości. Co wówczas należy robić?  Dokąd się udać? Czym jest endoskopia weterynaryjna? Czy każda przychodnia weterynaryjna będzie w stanie udzielić nam fachowej pomocy? Temat jest bardzo ważny, tak więc czytajcie dalej, a my postaramy się wszystko dokładnie przedstawić.

 

Endoskopia weterynaryjna Toruń – co to za badanie?

Endoskopia weterynaryjna Toruń oferuje bardzo dokładne przebadanie wnętrza ciała zwierząt przy użyciu endoskopów. Endoskopy to z kolei takie urządzenia, które doprowadzają nam światło i optykę do miejsc takich jak układ pokarmowy, oddechowy, moczowy, czy też do innych jam ciała. Aparaty te podczas zabiegu, jakim jest endoskopia weterynaryjna Toruń, umożliwiają bardzo dokładną obserwację tkanek, ponieważ są one widoczne tak jak przez lupę. Dzięki temu lekarz weterynarii może bez najmniejszego problemu, rozpoznać zmiany, czy też choroby, do których dochodzi na powierzchni tkanek, a także pobrać wycinek niepokojącej zmiany i oddać do badania. 

Nie musicie się obawiać, ponieważ badanie to nie stanowi zagrożenia dla Waszego zwierzęcia. Jest ono w pełni bezpieczne. Nasi czworonożni przyjaciele otrzymują narkozę, przez co nie stwarzają zagrożenia, które mogłoby wynikać z gwałtownego ruchu na przykład, czy też stresu przed badaniem. Warto zaznaczyć także, iż uprawnień do wykonania tego typu zabiegu nie posiada każdy lekarz weterynarii, tylko lekarze wyspecjalizowani mogą wykonać zabieg, jakim jest endoskopia weterynaryjna Toruń.

Kiedy należy wykonać zabieg endoskopii?

Przede wszystkim w momencie, kiedy zauważacie niepokojące objawy u Waszych zwierząt, a ogólne badanie nie wskazuje żadnych przyczyn. Mowa na przykład o częstych wymiotach czy problemach z układem oddechowym bądź moczowym. Często ma miejsce także taka sytuacja, iż nasze łakome pociechy podczas naszej chwilowej nieobecności bądź nieuwagi, połkną jakiś przedmiot, który utknie w układzie oddechowym bądź przedostanie się do układu pokarmowego, jednak nie może zostać wydalony i powoduje różnego rodzaju dolegliwości. Wówczas odpowiedni specjalista jest w stanie z wykorzystaniem zabiegu, jakim jest endoskopia weterynaryjna Toruń dany przedmiot usunąć.

Niestety nie każdy gabinet przystosowany jest do wykonywania tego typu zabiegów ze względu na to, iż endoskopy to jedne z najnowocześniejszych urządzeń w dziedzinie leczenia weterynaryjnego. Jednak w większych klinikach bez problemu zostanie wykonana endoskopia weterynaryjna Toruń.