wtorek, 10 lipiec 2018 22:07

Czy świnka morska może podróżować?

Świnki morskie, czyli kawie domowe, to zwierzątka, które chętnie kupowane są przez rodziny z dziećmi. Są to gryzonie wymagające odpowiedniej opieki i warunków, aby mogły zdrowo się rozwijać. Z racji tego, że są silnie stadne, powinny być przynajmniej dwie – samotna świnka jest nieszczęśliwa i zestresowana, przez co żyje krócej.

Świnki są bardzo delikatne, dlatego w wakacje często pojawia się problem, co zrobić z pupilami na czas wyjazdu. Czy świnki można wziąć ze sobą? Jak przygotować je do podróży?

Jak bezpiecznie przewieźć świnkę morską?

Kawie domowe przewożone są na duże odległości – niektórzy właściciele zabierają je ze sobą nawet za granicę. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie kawi do podróży. Podstawowym wyposażeniem jest transporter, który musi być zamykany i posiadać otwory wentylacyjne. Najlepiej, jeśli otwierany jest od góry, aby można było łatwo dostać się do zwierzaków. Przyda się także stabilna rączka do przenoszenia oraz pasek na ramię. 
Na dno transportera można nasypać trochę pelletu, który znakomicie wchłania mocz i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Na pellet należy położyć sianko, aby świnki nie raniły sobie nóg i miały na czym wygodnie się położyć. Można też umieścić w jednym rogu transportera ulubiony hamaczek czy kawałek polaru, na którym kawie będą leżeć. Należy dbać o to, aby świnki nie były narażone na przeciągi ani nadmierny upał.

Jak karmić świnkę w czasie podróży?

Podróż to dość stresujące dla świnek wydarzenie, dlatego warto zapewnić im na ten czas ulubione przysmaki. Podstawa to oczywiście dobrej jakości karma, zwłaszcza jeśli podróż trwa naprawdę długo. Jeśli jest taka możliwość, to można zamontować w transporterze poidełko, jeśli jednak jest to niemożliwe, to najlepiej przygotować sobie świeżego ogórka. To przysmak każdej świnki, który jednocześnie znakomicie nawadnia.

Oprócz ogórka dla świnek warto wziąć także inne warzywa, np. marchew czy seler naciowy. Dzięki temu podróż upłynie im przyjemnie i w dobrej kondycji dotrą do miejsca przeznaczenia.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zoologicznym www.keko.pl.

Wyświetlony 1854 razy

Artykuły powiązane

© 2013-2020 by SN2.EU