poniedziałek, 08 lipiec 2013 11:18

Niebezpieczny dusiciel. +Video

Jest jednym z bardziej znanych węży na świecie. Znanych i budzących grozę. Nic dziwnego – hollywoodzkie filmy wprost ubóstwiały stawiać go w roli mordercy, uwielbiającego pożerać wszystko, co spotka na swojej drodze. Jednak, jaka jest prawda o boa dusicielu?
Rozpoznawalność zwierza
Boa dusiciel jest stosunkowo dużym wężem o krępej budowie – jego ciało potrafi  osiągnąć obwód równy połowie jego długości. Wąż posiada niewielką głowę, wyraźnie wyodrębnioną od reszty ciała, o trójkątnym kształcie. Oczy ma niewielkie z jasnożółtą tęczówką. Podstawowe ubarwienie wygląda tak, iż tło jest szare lub beżowe, natomiast wzdłuż całego ciała przebiegają poprzeczne nieregularne ciemnobrązowe pasy otoczone żółtymi obwódkami.  Jednak dokładne ubarwienie może się różnić w zależności od gatunku. Boa dusiciel osiąga do 4 m długości.

Gdzie i kiedy spotkać?
Na terenach Ameryki Środkowej i Południowej, od północnego Meksyku po środkową Argentynę. Uwielbia tropikalne lasy równikowe, niektóre podgatunki preferują także chłodniejszy i bardziej suchy klimat. Dusiciele prowadzą naziemny tryb życia, chociaż w poszukiwaniu pożywienia mogą wspinać się na drzewa.

Pora obiadowa
Boa dusiciele są bez wątpienia drapieżnikami. W swojej diecie nie unikają zatem małych ssaków, ptaków, płazów, gadów czy niektórych ryb. Mowa tu oczywiście o osobnikach żyjących w naturalnym środowisku – boa hodowlane są często karmione szczurami, chomikami, świnkami morskimi, królikami i kurczętami.

Ciekawości z kości
Boa dusiciel w specyficzny sposób zabija swoje ofiary – owija się wokół nich i dusi, dopóki one nie padną. Następnie połyka je w całości i trawi przez kilka dni, spędzając ten czas w ukryciu. Dodatkowo, warto wiedzieć, iż wbrew obiegowej opinii, boa dusiciele nie są wcale groźne dla człowieka, dzięki czemu są dosyć często hodowane w domach.

http://youtu.be/Bx_vbcX6E6U
Wyświetlony 765 razy

Media

© 2013-2020 by SN2.EU