środa, grudzień 06, 2023
piątek, 15 luty 2013 14:39

Zapoznaj się z przyjaznym Pumbą! +Video

Ulubieniec małych i dużych, podbił nasze serca głównie dzięki kreskówkowej postaci. Mało kto jednak widział go w środowisku naturalnym, nie mówiąc o znajomości jego zachowań. Pora więc przedstawić bliżej tego sympatycznego zwierza, jakim bez wątpienia jest uroczo uśmiechnięty guziec.
Rozpoznawalność zwierza
Guziec to po angielsku dziki wieprz. I faktycznie – jest to bowiem afrykańska odmiana naszego dzika, który przystosował się do specyficznych warunków bytowych. Jest dosyć masywnym stworzeniem, z uzbrojonym w długie kły pyskiem. Po bokach głowy znajdują się spore narośle. Najczęściej jest ubarwiony na czarno lub ciemnobrązowo. Co ciekawe i wyróżniające go z tłumu, to fakt posiadania zadziornej grzywy ciągnącej się od karku do grzbietu. Nie jest gigantem – osiąga długość do 150 cm, a jego wysokość w kłębie nie przekracza 84 cm.

Gdzie i kiedy spotkać?
Guźce są stworami preferującymi pełne słońce. Żerują sobie w dzień, mieszkając w południowej, wschodniej i środkowej Afryce. Jego ulubionymi rejonami są sawanny, rozległe stepy oraz, podobnie jak w przypadku naszej świni domowej, obszary na których występuje błotko. Trzeba się bowiem jakoś schłodzić, co nie?

Pora obiadowa
Co może jeść stworzonko o tak sympatycznej, chociaż śmiercionośnej mordce? Naturalnie roślinki. Ulubionym pokarmem guźców są bulwy, korzenie oraz kłącza, które w dostatku występują szczególnie na sawannach. Niestety w trakcie posiłku często są narażone na ataki drapieżników, na przykład lwów.

Ciekawości z kości
Jak powszechnie wiadomo, guziec to prawdziwa gwiazda filmowa. Nie wystarczył mu występ jako aktor drugoplanowy w Królu Lwie, musiał wybić się i jednocześnie podbić serca widzów, występując do spółki z pyskatą surykatką w serialu animowanym „Timon i Pumba”. Z bardziej poważnych faktów dodamy, że niestety guźce są tymi stworzeniami, które są narażone na wyginięcie. Wprawdzie perspektywa jest jeszcze dosyć daleka, jednak ryzyko istnieje.

Media