piątek, 22 styczeń 2021 16:54

Ubezpieczenie turystyczne w góry - jakie wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne Ubezpieczenie turystyczne

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze plany do góry nogami – również te podróżnicze. Mamy jednak nadzieję, że już wkrótce sytuacja się ustabilizuje i znów będziemy mogli podróżować.

Wyjazd w góry jest wspaniałą przygodą i trudno się dziwić, że tak wiele osób decyduje się na tego rodzaju aktywności. Nadal jednak warto mieć na uwadze fakt, że wycieczka może się wiązać z ryzykiem różnego rodzaju kontuzji czy wypadków. Z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie na wyjazd w góry. Jakie wybrać i czym się kierować, podejmując decyzję?

 

Dlaczego warto zatroszczyć się o ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest ciekawą formą krótkookresowej polisy, która zabezpiecza  ubezpieczonego w przypadku wielu różnorodnych zdarzeń. Może się wydawać, że wyjazd w góry jest stosunkowo bezpieczną wycieczką i poniekąd jest to prawda. Trzeba jednak pamiętać, że wypadki się zdarzają, więc nawet zwyczajne skręcenie kostki na szlaku może wiązać się z koniecznością wezwania pomocy. Każdy może się także zgubić podczas przemierzania górskich szlaków.

Ubezpieczenie turystyczne na podróż w góry to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób „dmuchających na zimno”, ponieważ co prawda niefortunne zdarzenia nie przytrafiają się często, ale jeśli mają miejsce, niosą ze sobą wiele konsekwencji. Nawet jeśli nie zdrowotnych, to z pewnością finansowych.

Ubezpieczenie turystyczne – góry – Słowacja, Niemcy, Czechy itd.

Warto mieć świadomość, że poza Polską, Rumunią i Słowenią, akcje ratunkowe w górach są płatne. Ceny niezależnie od regionu są bardzo wysokie i nieprzypadkowo uznaje się, że najbardziej rozsądnym wyjściem jest zakup dobrego ubezpieczenia. Poza naszym krajem można narazić się na koszty sięgające kilku, kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu tysięcy euro, w zależności od rodzaju zdarzenia.

Ubezpieczenie na wyjazd w góry – jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać wszelkie nieprzewidziane zdarzenia. O czym mowa?

Przede wszystkim może zdarzyć się, że będziemy potrzebować transportu medycznego. Jeśli wypadek zdarzył się na szlaku, do którego dostęp jest utrudniony i wymagane jest użycie helikoptera. Usługa tego rodzaju jest wyjątkowo kosztowna, a jedna godzina lotu może kosztować już kilka tysięcy euro.

Opieka medyczna także wiąże się z wysokimi kosztami. Dobrze mieć więc kartę EKUZ, która umożliwia skorzystanie z opieki medycznej w kraju docelowym (nie zawsze za darmo, czasami koszty są współdzielone, lecz nadal niższe - karta EKUZ bowiem zapewnia taki zakres usług, jakie mają mieszkańcy danego kraju w ramach publicznej opieki zdrowotnej). Ale oprócz karty EKUZ, warto rozważyć polisę turystyczną, która uwzględnia dodatkowe koszty nie medyczne, które mogą powstać w razie nieszczęśliwego wypadku. Na przykład: w razie uszczerbku na zdrowiu poszkodowany najpewniej będzie chciał wrócić do kraju, a transport karetką lub samolotem także jest bardzo kosztowny.

To nie wszystko, ponieważ prozaiczne sytuacje, takie jak wjechanie w innego narciarza na stoku, mogą generować koszty. Z tego powodu ubezpieczenie na wyjazd w góry powinno nie tylko pokrywać ewentualne koszty transportu i opieki medycznej, ale też uwzględniać OC w życiu prywatnym. Dzięki temu to ubezpieczyciel zapłaci za wyrządzone szkody, a nie Ty.

Dobre ubezpieczenie na wyjazd w góry powinno także zabezpieczać przed takimi zdarzeniami, jak ewentualna kradzież bagażu (np.z przechowalni), a także jego zniszczenie wskutek zdarzeń losowych. Dochodzi do tego NNW, czyli wypłata świadczenia w razie nieszczęśliwego wypadku. Niektórzy ubezpieczyciele proponują także polisy zabezpieczające dom od kradzieży, pożaru i innych zdarzeń losowych na czas wyjazdu.

Nie wiesz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Zwracaj uwagę przede wszystkim na zakres i sumy ubezpieczeń. To maksymalne kwoty, które wypłaci ubezpieczyciel w ramach danego zdarzenia. Lepiej zdecydować się na wyższą sumę ubezpieczenia, która zapewni pełną ochronę.

© 2013-2020 by SN2.EU