piątek, 20 grudzień 2019 18:44

Weekend w górach – jak się do niego przygotować?

Skarpety narciarskie Skarpety narciarskie

Wycieczka w góry może być wspaniałą, niezapomnianą przygodą o ile zostanie dobrze zaplanowana. Szlaki górskie potrafią być niebezpieczne, więc zanim przyjdzie stawić im czoła, warto poznać kilka wskazówek, co może okaże się niezbędne podczas takiego wyjazdu. Przede wszystkim organizacja.

Tutaj warto zastanowić się jaki charakter będzie miał wyjazd, czy jedzie się z grupą przyjaciół tylko po to, by odpocząć i popatrzeć na góry z daleka, czy też stawia się na aktywny wypoczynek i chce się zdobyć kilka szczytów. Osoby, które pierwszy raz wybierają się na pieszą wędrówkę po górach, powinny zaplanować wyjazd w ciepłych miesiącach, czyli od maja do października, bo wtedy panują tam łagodne warunki. W sezonie zimowym szlaki górskie mogą być bardzo niebezpieczne, więc jest to czas dla doświadczonych wędrowców. Organizowanie wycieczki warto więc zacząć od:
     - ustalenia dogodnego terminu
     - znalezienie bazy noclegowej
     - zapakowania niezbędnych ubrań i sprzętu. Nawet w lecie w górach może leżeć śnieg dlatego dobre buty, skarpety narciarskie i czapka z rękawiczkami powinny znaleźć się na wyposażeniu plecaka
     - kupna odpowiednich butów. Niestety wielu turystów na szlaki górskie wybiera się w zwykłych adidasach, trampkach a na nawet japonkach, co świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności, bo nie są to buty do chodzenia po skałach. Obuwie musi mieć solidną podeszwę oraz musi stabilizować stopę, by nie doszło do urazu.
Jeśli wyjazd w góry organizowany jest samodzielnie, a nie przez biuro podroży, warto wcześniej sprawdzić dokładnie trasę, jak i same szlaki i wybierać te, które są bezpieczne, a ich przejście nie wymaga szczególnych umiejętności. Na pewno warto też sprawdzić jak zachować się, jeśli na drodze staną dzikie zwierzęta, a takich w górach nie brakuje.
Akcesoria niezbędne w górach
     Prócz odpowiedniego obuwia i odzieży koniecznie trzeba zabrać plecak, do którego będzie można włożyć niezbędne rzeczy takie jak, telefon komórkowy, butelkę wody, coś do jedzenia. Warto pamiętać też o latarce, bo nigdy nie wiadomo, z jakimi niespodziankami przyjdzie się zmierzyć. Wyjazd w sezonie zimowym będzie wymagał odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza jeśli planuje się szusowanie po stokach, wtedy odpowiednia kurtka, spodnie i skarpety narciarskie będą podstawą. Narty można bez trudu wypożyczyć, więc jeśli nie ma się miejsca w samochodzie, by zabrać własne, problemu nie będzie. Wielu turystów popełnia jednak ten sam błąd, wypycha plecak rzeczami, które tak naprawdę nie są potrzebne, zapominając o włożeniu portfela z dowodem osobistym, bandaży, opasek uciskowych i środków przeciwbólowych. Na górskich szlakach wszystko może się zdarzyć. Pierwszy wyjazd na pewno będzie wyzwaniem, więc kijki trekkingowe również warto zabrać ze sobą, by odciążyć nogi.
Koszty weekendowego wyjazdu w góry
     To, ile przyjdzie zapłacić za taką przygodę, zależy przede wszystkim od lokalizacji. Jeśli stawia się na aktywny wypoczynek i większość czasu, chce się spędzić na szlakach, to wynajmowanie luksusowego apartamentu mija się z celem. Lepiej wydać pieniądze na profesjonalny strój, skarpety narciarskie czy zakup dobrych butów trekkingowych. Jeśli jednak wyjazd w góry planowany jest, wyłącznie w celach wypoczynkowych nie ma sensu kupować profesjonalnego wyposażenie i tutaj dobry hotel ze strefą SPA na pewno pomoże odpocząć. Za dwudniowy pobyt w górach o ile będzie organizowany na własną rękę, przyjdzie zapłacić kilkaset złotych, nie jest to jednak wygórowana cena, bo biura turystyczne za takie wycieczki biorą naprawdę duże pieniądze.

© 2013-2020 by SN2.EU