niedziela, luty 25, 2024
środa, 13 luty 2013 14:37

Środek świata? W Kostaryce!. +Video+ Mapa

Choć wielu ją kojarzy z nazwy, wielu tak naprawdę nie ma o niej najmniejszego pojęcia. Kostaryka – państwo w Ameryce Środkowej, które dla nas pachnie wspaniałą egzotyką. Bo coś położone ledwie paręset kilometrów od równika musi być krainą mlekiem i miodem płynącą, chociażby ze względu na klimat. Jak jest naprawdę?
Costa Geografika
Kostaryka jest położona nad Morzem Karaibskim oraz Oceanem Spokojnym. Graniczy jedynie z dwoma państwami: Nikaraguą oraz Panamą. Jest państwem wyżynno-górzystym, znajdującym się w obszarze wyjątkowo aktywnym sejsmicznie. Panuje tutaj klimat podrównikowy, z charakterystycznym występowaniem pasatów oraz obfitymi opadami przez cały rok. Mimo bliskiej obecności równika, średnia roczna temperatura nie przekracza tutaj 26 stopni Celsjusza.

Costa Polityka
Od 1949 roku Kostaryka uznawana jest za republikę prezydencką, w której władzę wykonawczą sprawują prezydent oraz dwóch wiceprezydentów.  Są oni wybierani w wyborach powszechnych,, przy czym każdy z nich – prezydent oraz wiceprezydenci – aby wybory były ważne muszą otrzymać 40% głosów. Władza ustawodawcza należy do Kongresu, składającego się z 57 członków, wybieranych na czteroletnią kadencję.

Costa Ogóło
Dlaczego Kostaryka jest taka niezwykła? Ponieważ tylko tutaj, jako jedynym kraju Ameryki Środkowej, aż 84 % stanowi ludność rasy białej. W wyraźnej mniejszości pozostają Metysi, Murzyni, Mulaci oraz Indianie. Dominującą religią jest tutaj katolicyzm, drugie miejsce zajmuje natomiast protestantyzm. Co ciekawe, można tutaj znaleźć również sporo wyznawców rozmaitych religii chińskich. Z kwestii bardziej praktycznych – językiem urzędowym jest hiszpański, chociaż w użyciu jest również angielski, a obowiązującą walutą jest colon, dzielący się na sto centymów.


Media