wtorek, listopad 28, 2023
poniedziałek, 28 styczeń 2013 13:05

Walentynki w mieście Romea i Julii

Już wkrótce Walentynki. Warto zaplanować ten dzień inaczej niż zazwyczaj. Zamiast kwiatów, biżuterii, słodkości, zabierz ukochaną osobę w kilkudniową podróż do Werony, miasta kochanków z szekspirowskiego dramatu. Zarezerwuj bilet lotniczy na platformie FRU.PL i wyznaj miłość na najsłynniejszym balkonie świata!

Werona swoją popularność zawdzięcza bohaterom szekspirowskiego dramatu „Romeo i Julia”. Miasto, pełne renesansowych kamienic, zamków, wąskich uliczek i kamiennych mostów, wydaje się być stworzone do romantycznych spacerów, pocałunków i miłosnych wyznań. Najbardziej popularnym miejscem w Weronie jest dziedziniec legendarnego domu Julii Casa di Giulietta przy via Cappelo, w pobliżu Piazza delle Erbe. Zwiedzając dom Julii, można wejść na balkon, z którego bohaterka szekspirowskiego dramatu po raz pierwszy wyznała miłość ukochanemu Romeo.

Balkon, mimo, że niewielki, emanuje magią swojej legendy -  wiara w cudowne działanie tego miejsca sprawia, że tłoczą się na nim zakochani pragnący miłości aż po grób. Na dziedzińcu Casa di Giulietta znajduje się zrobiony z brązu posąg Julii. Zgodnie z przesądem, każdy, kto chce mieć szczęście w miłości, powinien dotknąć jej piersi. Mury dziedzińca pełne są miłosnych wiadomości ponieważ zakochani przybywający z całego świata do domu bohaterki dramatu Szekspira zapisują na karteczkach miłosne życzenie po czym zostawiają na ścianach miłosne liściki. Weronę odwiedzić można o każdej porze roku, ale największą popularnością cieszy się w Dzień Zakochanych. Wówczas uliczkę prowadzącą do domu Julii zdobi niezwykła „miłosna iluminacja”, którą  tworzy światło w czerwonym odcieniu złożone z setek lamp w kształcie serc.

Walentynki to w Weronie czas festiwalu Verona in love. Na głównych placach miasta Piazza dei Signori i Piazza Bra trwają spektakle teatralne, koncerty, projekcje filmowe, degustacje wyśmienitych lokalnych trunków i potraw oraz konkursy i fiesty dla zakochanych. 

Tradycją festiwalu jest  okolicznościowy targ zwany Un cuore da scoprire,  czyli Serce do odkrycia, który powstaje na centralnym  placu Werony Piazza Dei Signori. Wówczas stragany ustawiane są w kształcie ogromnego serca. Co roku, podczas festiwalu w Weronie, odbywa się ceremonia wręczenia nagrody dla autora zwycięskiego listu w konkursie Cara Giulietta, czyli „Droga Julio” organizowanym przez Klub Julii.

Zarezerwuj lot do Werony na platformie FRU.PL. Bilety lotnicze z Warszawy do Werony i  z powrotem w cenie 739 zł oferuje Alitalia w dniach 11 – 18 lutego 2013.