sobota, lipiec 20, 2024
czwartek, 09 styczeń 2020 11:28

Szlaki w Bieszczadach – najciekawsze trasy

W Bieszczadach miłośnicy gór mogą znaleźć wiele szlaków turystycznych, które uwodzą swoimi widokami i tajemniczością. Górscy wędrownicy natrafią tutaj na przepiękne połoniny, dziką roślinność, regionalne rarytasy kulinarne i wiele atrakcji. Zainteresowanie tymi terenami rośnie każdego roku i turystów w sezonie letnim pojawia się coraz więcej.

Noclegi w Bieszczadach są wtedy rozchwytywane i rezerwacje trzeba wykonać z kilku tygodniowym wyprzedzeniem. Bieszczady, to nie tylko szlaki turystyczne, ale także bogata historia, zabytki, muzea i zalew Soliński. W takim razie, które szlaki są najciekawsze? Spośród kilkunastu pięknych tras zdecydowaliśmy się wybrać 4, które naszym zdaniem trzeba koniecznie odwiedzić wybierając się w Bieszczady pierwszy raz.

Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.)

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w okresie wakacyjnym. Przez grań tej połoniny przebiega szlak czerwony z Brzegów Górnych do Ustrzyk Dolnych. Najwyższym punktem na połoninie jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.).

Na szczyt można dotrzeć z czterech stron, dlatego wybór podejścia pozostawiam tobie, abyś dostosował go do swojej lokalizacji i noclegu w Bieszczadach. Najszybsza trasa prowadząca na szczyt zaczyna się od Przełęczy Wyżniańskiej i trwa około godziny. Długość tego szlaku to ok. 1.8 km i może być pod koniec dosyć stroma, ale sceneria może nam wynagrodzić cały trud wyjścia. Na górze możesz podziwiać piękną panoramę i robić wspaniałe zdjęcia. Połonina Caryńska jest chętnie wybierana jako miejsce do obserwowania zachodów i wschodów słońca. Wybierając tę trasę spróbuj poszukać taniego noclegu w Bieszczadach. Mogą być to takie miejscowości jak: Brzegi Górne, Ustrzyki Górne, Pszczeliny bądź Bereżki.

Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.)

Najbardziej rozpoznawalna bieszczadzka trasa, która jest kontynuacją czerwonego szlaku od Brzegów Górnych po Kalnice. Na tym szlaku znajduje się najbardziej rozpoznawalne schronisko, czyli Chatka Puchatka. Szczyt można zdobyć wybierając szlak koloru czerwonego bądź żółtego. Najkrótsza trasa prowadząca na Przełęcz M. Orłowicza ma ok. 4,1 km i musimy poświęcić na nią 1:50 h. Niedaleko przełęczy możemy udać się na Smerek (1222 m n.p.m.) z którego krajobraz gór wygląda cudownie. Połonina Wetlińska jest bardzo często wybierana przez turystów, ponieważ można wejść na nią bez żadnych problemów.  Dlatego w okresie wakacyjnym może być tam wiele turystów, którzy nie pozwolą nam nacieszyć się ciszą i spokojną wędrówką. To dobra trasa dla osób, które zaczynają swoją przygodę z wędrówkami górskimi i chcą zobaczyć zachwycającą panoramę gór ze szczytu. Warto sprawdzić jeszcze inne szlaki w Bieszczadach dla początkujących.

Tarnica (1346 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt w Bieszczadach, który każdego roku przyciąga wielu turystów z każdego zakątka polski. Na ten szczyt prowadzą trzy drogi, najkrótsza zaczyna się w Wołosate i ma długość ok. 4,3 km, a jej czas to mniej więcej 2h. Kolejny zaczyna się w Ustrzykach Górnych, a ostatni szlak oznaczony kolorem niebieskim przechodzi przez Bukowe Berdo. Osoby, które mają lepsza kondycję i chcą zobaczyć więcej powinny się udać w kierunku szczytu Halicz (1333 m n.p.m.) i zrobić pełną pętle górami. Tarnica jest najwyższym szczytem, ale dla wielu osób za bardzo uczęszczanym. Dlatego turyści, którzy już zaliczyli ten szczyt często wybierają mniej znane szlaki, aby poczuć dzikość i ciszę Bieszczad. Górscy wędrowcy bardzo chętnie wybierają też inne pory roku na piesze wycieczki, aby ominąć setki osób. Przeczytaj już teraz kiedy Bieszczady są najpiękniejsze i warto je odwiedzić.

Mała (1272 m n.p.m.) i Wielka Rawka (1307 m n.p.m.)

Mała i Wielka Rawka to jedne z najwyższych szczytów w Bieszczadach. Najlepiej zacząć wyjście z Przełęczy Wyżniańskiej, później kontynuować drogę zielonym szlakiem, aż do wyjścia na Małą Rawkę. Podejście jest dosyć strome, ale widok z pierwszej połoniny na pewno będzie nam się podobać. Kontynuując trasę już żółtym szlakiem dojedziemy do Wielkiej Rawki. Widok stamtąd jest niesamowity, ponieważ możemy podziwiać przepiękne połoniny, Tarnicę oraz góry słowackie. Cała długość trasy to ok. 4,6 km i musimy przeznaczyć na nią około 2h. Jeśli zostawimy samochód na parkingu, to możemy wrócić tym samym szlakiem, natomiast zachęcam wybrać niebieski szlak, którym będziemy schodzić w kierunku Ustrzyk Górnych. Wychodząc na ten szczyt zimą na pewno musimy wziąć ze sobą raki i spodziewać się dłuższej wędrówki. Rezerwując tanie domki w Bieszczadach sprawdź ich dokładną lokalizację, aby nie mieć długiej drogi do głównych szlaków.

Podsumowanie

W Bieszczadach możesz znaleźć jeszcze wiele innych ciekawych szlaków, które na pewno mają też swój urok. Powyższa propozycja jest dla osób, które wybierają się w Bieszczady pierwszy raz i chcą zobaczyć najlepsze miejsca w tych górach. Warto pamiętać, że idąc popularnymi szlakami w okresie letnim będziemy mijać setki turystów. Dlatego osoby, które kochają cisze i wędrują po górach, żeby odpocząć od miejskiego zgiełku, powinny zdecydować się na inne trasy.