czwartek, 11 kwiecień 2013 16:34

Niech rozkwitną holenderskie tulipany!. +Video

Holandia – kraj mlekiem i miodem płynący jeszcze parę lat temu. Przynajmniej w wyobrażeniach Polaków, którzy masowo tam wyjeżdżali w celu podjęcia pracy. Jednak to nie jedyne skojarzenie, które nam przychodzi na myśl tym państwie. Pozostają jeszcze narkotyki, Haga i wiele, wiele innych, mniej lub bardziej prawdziwych stwierdzeń. Dziś pokażemy Wam fakty dotyczące Holandii.
Niska geografia
Holandia to niewielkie państwo leżące w Europie Zachodniej, tuż nad Morzem Północnym. Kraj ten graniczy tylko z dwoma sąsiadami: Niemcami oraz Belgią. Holandia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego o morskiej odmianie. Dzięki temu średnia temperatura w styczniu wynosi jeden stopień na plusie a w lipcu – blisko 20 stopni Celsjusza.

Wysoka polityka
Holandia przynależy do Królestwa Niderlandów, które tworzy razem z trzema innymi państwami. Kraj ten istnieje od 1815 roku i od tamtego czasu stanowi monarchię konstytucyjną, na czele której stoi król (od 1980 roku jest nim królowa Beatrycze). Król Niderlandów posiada szerokie kompetencje, w tym mianowanie szefa rządu, rządzącego egzekutywą,  czy współplanowanie zamierzeń rządu na najbliższy rok kalendarzowy. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament – Stany Generalne.

Ustabilizowane ogólności
Jak większość z nas pewnie pamięta ze szkolnych lekcji geografii, Holandia posiada tak jakby dwie stolice – jedną konstytucyjną, którą jest Amsterdam i drugą administracyjną (która jest faktycznie siedzibą rządu) – Hagę. W Hadze znajduje się także Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Językiem urzędowym w Holandii jest niderlandzki (oraz we Fryzji – fryzyjski), natomiast obowiązującą walutą – euro.


Media

© 2013-2020 by SN2.EU