piątek, 19 październik 2012 13:11

Niepozorne państwo Europy Zachodniej

Mała, raczej nie kojarzona z turystyką Portugalia jest od lat takim nieco zapomnianym państwem. Nikt do niej nie jeździ na wakacje, nikt o niej nie mówi, chociażby w telewizji... Ot, jest sobie ta bidulka gdzieś na szarym końcu Europy i siedzi cichutko w kąciku.
Geograficzny zakątek świata
Portugalia jest państwem znajdującym się na Półwyspie Iberyjskim, tym samym wyznaczając najdalej wysunięty na zachód punkt Europy. Posiada tylko jedną granicę – z Hiszpanią. Pozostałe obszary wyznaczające granice tego państwa są oblewane przez Ocean Atlantycki. Portugalia jednak to nie wyłącznie kontynent, ale również wyspy: Azory oraz Madera. Jest jednym z bardziej górzystych państw w Europie – praktycznie na jej terytorium nie występują niziny czy równiny (są to obszary zajmujące mniej niż 30% powierzchni całego kraju). Największym szczytem jest Estrela, mierząca niecałe 2 tys. m n.p.m.

Polityczni inaczej?
Kraj ten jest wyjątkowy nie tylko pod względem ukształtowania powierzchni. To też jeden z nielicznych, w którym wprowadzono ustrój republikański z parlamentarno-prezydenckim system rządów. Stało się tak na mocy z konstytucji z 1976 roku, która określa również, że głową państwa jest prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję. Organem doradczym prezydenta jest tzw. Rada Państwa, która może wspomagać podejmowanie decyzji prezydenckich. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament, zwany Zgromadzeniem Republiki. Składa się on z 230 deputowanych, wybieranych na czteroletnią kadencję. W Portugalii scena polityczna składa się jedynie z dwóch partii (co zresztą zostało wprowadzone od rewolucji goździków – zamachu stanu z 1974 roku, w którym obalono dyktatora Marcelo Caetano): Partii Socjalistycznej oraz Partii Socjaldemokratycznej. Oczywiście istnieją również inne frakcje, jednak nie są one tak istotne.

Ciekawostki dla ciekawskich
Niewiele osób wie, że Portugalia tworzyła niegdyś wielkie Imperium Portugalskie. Sięgało od Afryki Północnej, przez Afrykę Subsaharyjską, Bliski Wschód, Indie, Daleki Wschód, Archipelag Malajski, po Amerykę Środkową i Południową. Z tej wielkiej potęgi zachowały się jedynie szczątki: symboliczny język portugalski w Brazylii oraz terytoria zależne w postaci Azorów i Madery. Portugalia była również ostatnim krajem, który zakończył politykę kolonizacyjną, a miało to miejsce dopiero w 1998 roku. Współcześnie, jeśli ktoś wybiera się do tego kraju, musi się liczyć z tym, że najpopularniejszymi językami są portugalski i hiszpański. Natomiast z walutą nie będzie problemu – Portugalia należy do unii monetarnej i obowiązuje w niej euro.


Media

© 2013-2020 by SN2.EU