czwartek, wrzesień 28, 2023
piątek, 22 luty 2013 14:31

Nie tak długa gruzińska niepodległość. + Video + Mapa

Jest jedną z byłych republik radzieckich, przez co aktualnie odczuwa wiele nieprzyjemności, a na arenie międzynarodowej rodzi wiele komplikacji. Polakom znana jest głównie z niedawnej wojny gruzińsko-rosyjskiej oraz licznych komentarzy nieżyjącego prezydenta Kaczyńskiego.

Jednak, czy to jest naprawdę wszystko, co powinniśmy wiedzieć o Gruzji?

Gruba geografia
Niestety fakty są takie, że położenie Gruzji nie jest zbyt pomyślne, jeśli chodzi o znaczenie strategiczne. Fizycznie leżąca w Azji, wzdłuż Głównego Pasma Wielkiego Kaukazu, graniczy z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią i Turcją. Dlaczego to jest niekorzystne? Ze względów etnicznych oraz licznych sporów, głównie z Rosją dotyczących Osetii Płd. Jednak z pomyślniejszych faktów można wymienić tuż nad Morzem Czarnym, co nieco łagodzi klimat, zaliczany do podzwrotnikowych o charakterze wybitnie wilgotnym.

Nieciekawa polityka
Po upadku ZSRR oraz przyjęciu konstytucji 24 sierpnia 1995 r. Gruzję ogłoszono republiką z klasycznym trójpodziałem władzy. Głową państwa oraz ministrem bezpieczeństwa państwowego i ministrem obrony jest prezydent. Władza ustawodawcza należy do wybieranego na czteroletnią kadencję jednoizbowego parlamentu, zwanego Radą Najwyższą. Władza wykonawcza przynależy do rządu, na którego czele stoi premier, dzielący się swoimi kompetencjami razem z prezydentem.

Ogólności bez troski
W Gruzji odbyła się jedna ze słynnych, bezkrwawych rewolucji, zwana rewolucją róż. Jej wynikiem było przeprowadzenie praktycznie w pełni wolnych i uczciwych wyborów parlamentarnych w 2004 roku. Na terenie kraju językiem urzędowym jest gruziński, jednak w poszczególnych rejonach używa się także abchaskiego, osetyjskiego, rosyjskiego, ormiańskiego oraz azerskiego. Stolicą jest Tbilisi, jednak siedziba parlamentu mieści się w Kutaisi. Obowiązującą walutą jest lari, dzielący się na 100 tetri.

 

Media