czwartek, maj 30, 2024
środa, 05 grudzień 2012 13:52

Komunizm kwitnie w Azji – kilka słów o Laosie

Wydawało Ci się, że ostatnie niedobitki komunizmu można znaleźć w Chinach i Korei Północnej? Otóż, jak widać, to małe i nie omawiane w mediach państewko jest również pod wpływem czerwonych barw. Pora co nieco dowiedzieć się o Laosie.
Czerwona geografia
Laos mieści się w południowo-wschodniej części Azji, dokładniej mówiąc na Półwyspie Indochińskim. Graniczy on z pięcioma krajami: Mjanmą, Chinami, Wietnamem, Kambodżą oraz Tajlandią. Jest jedynym krajem tej części Azji, nie posiadającym dostępu do morza. Prawie cały jego obszar zajmują lasy, jedynie na północy państwa możemy znaleźć obszary górskie. Dominującym klimatem jest monsunowy, charakteryzujący się porą suchą i deszczową.

Czerwona polityka
Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna jest typowym państwem o ustroju komunistycznym. Na mocy konstytucji jedyną legalną partią polityczną jest Laotańska Partia Ludowo-Rewolucyjna. Głową państwa jest prezydent, wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. Szefem władzy wykonawczej jest premier, mianowany bezpośrednio przez prezydenta (jednak za zgodą parlamentu). Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowe Zgromadzenie Narodowe (Sapha Heng Xat). Liczba deputowanych do parlamentu systematycznie rośnie (w 1991 r. - 85 osób, 2002 – 109 osób).

Czerwone ogólności
Podstawą gospodarki Laosu jest rolnictwo (aż 80% udziału w rynku, przy czym dostarcza aż 49% PKB) oraz wyrąb drzew: tekowych, hebanów, palisandrów i różanych. Coraz intensywniej rozwija się sektor usług za sprawą zmienionej polityki turystycznej. Najsłabiej rozwinięty jest przemysł. Obowiązującym językiem jest laotańskim, a walutą: kip, dzielący się na 100 atów. W przeliczeniu jedna złotówka to aż 3522 kipów.

Media