niedziela, czerwiec 16, 2024
czwartek, 20 wrzesień 2012 21:56

Mały-wielki kraj kwitnącej wiśni

Japonia – kraj wielkich możliwości, okryty sporą tajemnicą. W naszym kręgu kulturowym kojarzona głównie z nowoczesnymi technologiami, trzęsieniami ziemi oraz specyficznymi komiksami – mangami.
Nazewnictwo ważna rzecz
Kraj Kwitnącej Wiśni, Państwo Japonii, Cesarstwo Japońskie. Europejskich przekładów oryginalnej japońskiej nazwy jest wiele, jednak żadna nie do końca odzwierciedla prawdziwy sens. Wynika to z faktu, że w Japonii, podobnie jak w Chinach, nie stosuje się normalnego alfabetu. Poszczególne znaki mogą znaczyć zarówno oddzielne głoski (w przypadku alfabetów hiragana oraz katakana), jak też i konkretne wyrazy (kenji). Dlatego zapis nazwy, wyglądający w ten sposób: 日本  może być odczytywany, zarówno jako Nihon, jak też Nippon, co daje spore pole do popisu dla tłumaczy. Ogólnie jednak przyjmuje się tłumaczenie: Kraj Wschodzącego Słońca.

Geograficznie usadzeni
Państwo japońskie usytuowane jest na archipelagu składającym się z czterech większych wysp (Honsiu, Hokkaido, Sikoku i Kiusiu) oraz blisko siedmiu tysięcy mniejszych wysepek mieszczących się na Morzu Japońskim, Morzu Wschodniochińskim i Oceanie Spokojnym. Japonia graniczy z Chinami, Koreą Północną i Południową oraz Rosją. Dodatkowo znajduje się w tzw. ognistym pierścieniu Pacyfiku. Jest to obszar o tyle ciekawy pod względem geograficznym, ponieważ mieści się idealnie na styku czterech wielkich płyt tektonicznych (z których stworzona jest skorupa ziemska) – euroazjatyckiej, północnoamerykańskiej, pacyficznej i filipińskiej. Ich ciągłe przemieszczanie się są przyczyną częstych trzęsień ziemi na wyspach japońskich oraz wypiętrzania się czynnych wulkanów.  

Polityczne urwanie głowy
Kraj Kwitnącej Wiśni od samego początku swojego istnienia (datowanych przez niektórych historyków na czasy starożytne) jest monarchią, na której czele stoi tennō  - Syn Niebios, zwany powszechnie cesarzem. Obecna forma rządów określana jest mianem gabinetowo-parlamentarnej. Oznacza to, że w Japonii istnieje parlament składający się z Izby Radców i Izby Reprezentantów, z których wyłaniany jest rząd, na czele którego stoi, wybierany wspólnie przez obie izby parlamentu, premier.  

Kapka ogólności
Za urzędowy język w Japonii uznaje się oczywiście japoński, jednak oprócz niego stosowane są również wszelkie jego dialekty oraz język ajnoski i języki riukiu. Pod względem liczby ludności kraj ten zajmuje dziesiąte miejsce na świecie, posiadając oficjalnie ponad 127,5 miliona mieszkańców. Religią dominująca w tym kraju jest shinto, jednak równie popularny jest buddyjski system filozoficzny. Walutą obowiązującą na terenie całego kraju jest jen, dzielący się na 100 senów i 1000 rinów.

http://youtu.be/atrUv7qb4P8

Media