niedziela, czerwiec 23, 2024
wtorek, 15 styczeń 2013 18:01

Państwo z największym miastem świata – Meksyk! +Video

Sombrero, tequila i delikatnie mówiąc – lenistwo. To cechy charakterystyczne, które utrwaliły się w głowach Polaków odnośnie Meksyku. Niektórzy dot ego zestawu dorzucają tortillę, enchiladę i inne specjały kuchni z tego rejonu świata,
ale już powiedzenie jaki tam panuje ustrój sprawia problemy. Czyżby? Od dzisiaj już nie! Przed Wami najważniejsze fakty o Meksyku!

Jose Geografico
Meksyk jest krajem położonym w Ameryce Północnej nad Oceanem Spokojnym, Zatoką Meksykańską oraz Morzem Karaibskim. Graniczy z trzema państwami: Stanami Zjednoczonymi, Gwatemalą oraz Belize (niewielkim krajem na półwyspie Jukatan). Przeważa klimat zwrotnikowy i podrównikowy co ułatwia powstawanie obszarów pustynnych. Dodatkowo stwierdzono, iż terytorium Meksyku jest obszarem aktywnym sejsmicznie (wynika to z faktu, że akurat w tym miejscu stykają się płyty tektoniczne). Przynależy on do Pacyficznego Pierścienia Ognia, co skutkuje tym, że mocne trzęsienia ziemi oraz erupcje wulkanów są praktycznie normą dnia codziennego.

El Politico
Ustrój polityczny Meksyku był wzorowany na prezydenckim modelu Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że władza wykonawcza, w tym również prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję,  posiada olbrzymie kompetencje. Może m.in. typować stanowiska w Kongresie, a aż 90% projektów ustaw pochodzi właśnie od prezydenta lub rządu. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament składający się z Izby Deputowanych oraz  Senatu. Deputowani wybierani są na trzyletnią kadencję, natomiast kadencja senatorów trwa tyle, ile kadencja prezydenta. Izba niższa parlamentu uchwala ustawy, nakłada podatki oraz pełni funkcję kontrolną, wyższa – ratyfikuje traktaty oraz zatwierdza wybrane nominacje prezydenckie.

Ogólności, ole!
Meksyk to stosunkowo młode państwo – niepodległość uzyskało bowiem dopiero na początku XIX  wieku, kiedy to uwolniło się spod władzy hiszpańskich kolonizatorów.  Może dlatego kwestia języków urzędowych w Meksyku jest niezwykle intrygująca – w konstytucji zatwierdzony jest język hiszpański oraz aż 63 języki indiańskie. To nie wszystko – na co dzień mieszkańcy posługują się często pozostałymi językami indiańskimi, których jest nawet kilkaset! Na szczęście nie ma takiego problemu z walutą – obowiązuje wszystkim znane peso meksykańskie, dzielące się na 100 centavo.

Media