sobota, wrzesień 30, 2023
wtorek, 01 styczeń 2013 15:59

Zapomniane państwo świata – Gabon

Mało kto ma pojęcie, że w ogóle istnieje. Jeszcze większy problem byłby z prawidłowym wskazaniem go na mapie. Nielicznym błysnęłaby myśl o tym, że jest to kraj afrykański. Ale gdzie dokładnie leży? Pora dowiedzieć się, że Afryka to nie tylko biedne Etiopia i Kenia oraz bogate Egipt, Maroko, Tunezja czy RPA. Pora poznać tą średnią część!
Geograficzna niewiedza
Gabon jest państwem położonym w centralnej Afryce, tuż nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z trzema państwami: Gwineą Równikową, Kamerunem oraz Republiką Konga. Jest idealnie położony na równiku, co wyraźnie wpływa na klimat, który charakteryzuje się wybitną wilgotnością. Średnia roczna temperatura obliczana jest na aż 26 stopni Celsjusza, przy czym najgorętszym miesiącem jest styczeń (temperatury sięgają wówczas 31 stopni w cieniu). Wilgotność klimatu uwarunkowana jest stykaniem się zimnego Prądu Benguelskiego oraz ciepłęgo Prądu Gwinejskiego.

Polityczne uświadomienie
Republika Gabonu powstała na mocy konstytucji z 1991 roku. Na jej podstawie określono, że głową państwa jest prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament, składający się ze Zgromadzenia Narodowego oraz Senatu. Zgodnie z nową konstytucją do aktów prawnych została dołączona deklaracja praw człowieka oraz została utworzona rządowa komisja doradcza, zajmująca się sprawami gospodarki oraz problemów społecznych.

Ogólna wiedza
Z czego znany jest Gabon? Z masek, takich jak n'goltang. Są one wytwarzane rytualnie przez poszczególne kręgi społeczne. Towarzyszą one gabończykom w świętach prywatnych i państwowych, jak również wszelkich obrządkach, takich jak ślub, pogrzeb czy narodziny dziecka. Na terytorium tego państwa funkcjonują media, w postaci dwóch stacji radiowych (w tym jedna państwowa, a druga etniczna) oraz czterech kanałów telewizyjnych. Językiem urzędowym jest francuski, natomiast obowiązującą walutą pozostaje frank CFA, dzielący się na sto centymów.

Media