piątek, kwiecień 26, 2024
piątek, 16 wrzesień 2011 16:05

Już jutro rusza Festiwal „Muzyka na Szczytach”

Już jutro rozpoczyna się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. W tym roku już po raz trzeci  podnóża Tatr i Pienin zapraszają miłośników muzyki.
W otoczeniu ujmujących krajobrazów wystąpią światowej sławy artyści – Olga Pasiecznik, Mayuko Kamio, Miroslav Kultyshev, oraz wielu innych wybitnych muzyków. Pierwszy koncert Festiwalowy odbędzie się 17 września w Zakopanem, a już 18 września, o godz. 20.30 w kościele św. Krzyża w Zakopanem usłyszeć będziemy mogli gwiazdę tej edycji zespół The King’s Singers. Cały Festiwal odbywa się pod hasłem „Moda na kulturę - ubierz się w Muzykę” potrwa do 24 września.

Realizacja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej to nie lada wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Przekonać się o tym mogła Danuta Sztencel. Wspólnie
z mężem – Tomaszem postanowiła pokonać przeciwności i na przekór wszystkim wątpiącym udowodnić, że upór i konsekwencja mogą zdziałać cuda. Mimo, iż sami nie są rodowitymi góralami, to z miłości do muzyki i fascynacji Zakopanem postanowili, rozkochać Podhale w muzyce kameralnej.

Grupa zwolenników powyższej idei powołała Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. Celem Stowarzyszenia jest reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem, a także poszerzenie grupy odbiorców muzyki kameralnej.  Festiwal „Muzyka na Szczytach” jest środkiem służącym do osiągnięciu tego celu.

Organizując cyklicznie Festiwal Muzyka na Szczytach jesteśmy przekonani, że to co robimy jest ważne i potrzebne szczególnie teraz, gdy otacza nas wszechobecna pop kultura i komercja. Skutecznie realizujemy marzenia o festiwalu z udziałem wykonawców najwyższej klasy, festiwalu będącym kilkudniowym świętem wielkiej Sztuki… Zależy nam na popularyzacji muzyki polskiej na całym świecie, poprzez włączanie jej w repertuar światowych gwiazd - mówi Danuta Sztencel, Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Pierwszy Festiwal okazał się sukcesem artystycznym zarówno, jak i medialnym. Jego gwiazdą był m.in. jeden z najwybitniejszych zespołów kameralnych na świecie - Kronos Quartet. Równie udana była zeszłoroczna edycja Festiwalu, w której wzięli udział: Jonathan Plowright,  Eva Maria Zuk, Olga Pasiecznik czy Pablo Márquez, których koncerty pod Tatrami przyjęto z wielkim entuzjazmem.

W tym roku  gwiazdą muzycznej imprezy w Zakopanem będzie ceniony brytyjski zespół wokalny The King’s Singers. Na Festiwalu gościć będzie także znakomity pianista rosyjski, zwycięzca XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalista ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Miroslav Kultyshev, a także wybitna japońska skrzypaczka Mayuko Kamio. Oprócz tego wystąpią również: Stephan Schmidt, Olga i Natalia Pasiecznik, Ewa Kupiec, Royal String Quartet oraz wielu innych szanowanych muzyków.

Melomani, którzy we wrześniu wybiorą się na Podhale będą mogli obejrzeć również wystawę instrumentów muzycznych w willi „Koliba” przygotowaną przez Annę Kozak
z Muzeum Tatrzańskiego i znanego zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę, natomiast miłośnicy malarstwa – wystawę prac Ewy Fortuny. Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone m.in. Henrykowi M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego, w 80. rocznicę jego urodzin.

W tym roku festiwalowe koncerty poza Zakopanem odbywać się będą także w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Uzdrowisku Szczawnica. Logo i linię graficzną tegorocznej edycji Festiwalu „Muzyka na Szczytach” zaprojektował wybitny polski grafik, współtwórca polskiej szkoły plakatu – Waldemar Świerzy. Szczegółowy harmonogram Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej Festiwalu www.muzykanaszczytach.com, a także na www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach. Bilety na koncerty można nabyć na www.ebilet.pl   

Odbywający się pod Tatrami we wrześniu Festiwal „Muzyki na Szczytach” nie tylko dodaje prestiżu stolicy Podhala, ale wpisuje się na stałe w kalendarz wydarzeń zakopiańskich. Jest również wspaniałą okazją by połączyć wypoczynek wśród tatrzańskich krajobrazów
z  pięknem muzyki kameralnej.