sobota, czerwiec 15, 2024
czwartek, 30 czerwiec 2011 13:20

Już w sobotę rusza Brave Festival

Już w sobotnie popołudnie, 2 lipca, rozpocznie się we Wrocławiu jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w Polsce i w Europie – Brave Festival -przeciw wypędzeniom z kultury. Tegoroczna, siódma edycja odbędzie się pod hasłem „Maska”.
Ten wyjątkowy przegląd ginących tradycji w formie koncertów, spektakli teatralnych i pokazów filmowych potrwa do piątku 8 lipca.

Brave Festival już na stałe wpisał się we wrocławską tradycję i zrósł z tkanką kulturalną miasta. Co roku, na początku lipca Wrocław zamienia się w miasto wyjątkowych spotkań ludzi z najodleglejszych zakątków świata i przedstawicieli wielu ginących tradycji.

Tegoroczny Brave otworzy 2. lipca spektakl 10 wcieleń, czyli Topeng Pajegan. Jest to indonezyjski rodzaj monodramu, w którym aktor przy użyciu kilku różnych masek jest w stanie samodzielnie opowiedzieć wielowątkową, rozbudowaną historię. Następnego dnia w klubie festiwalowym Puzzle o godzinie 15:00 będzie można osobiście spotkać się z mistrzem I Made Djimat, który sztuki Topeng uczył się już od 13 roku życia.

W drugi dzień festiwalowy, o godzinie 11:00, także w Puzzlach  odbędą się wyjątkowe warsztaty dla najmłodszych, podczas ktÛrych dzieci pod okiem animatorów będą robić maski. Około godziny 13:00 przez Rynek ruszy zamaskowana parada dziecięca, którą zwieńczy instalacja maski na pomniku A. Fredry. Paradzie będą towarzyszyły pendżabskie bębny Dhol, a także bańkarze i szczudlarze.

Również w niedzielę rusza przegląd filmowy Brave Festival. W tym roku nastąpiło wprowadzenie wyrazistego podziału na trzy wiodące cykle tematyczne - BRAVE FOCUS, prezentujący kulturę jednego, wybranego kraju, którym w tym roku jest Mongolia; BRAVE PEOPLE DOC, przedstawiający historie i działania ludzi, którzy świadomie podejmują walkę z otaczającą ich rzeczywistością oraz BRAVE CONTEXTS, bezpośrednio nawiązujący do głównego tematu danej edycji Brave.

Ale to nie koniec niedzielnych wydarzeń. O godzinie 17:00, we Wrocławskim Teatrze Wspóóczesnym wystąpi Reza Mazandarani – irański muzyk i wykonawca poezji improwizowanej, któremu towarzyszyć będzie wokalistka Malihe Moradi oraz instrumentaliści grający na tradycyjnych perskich instrumentach.

O 19:00 w Teatrze Polskim odbędzie się natomiast wyjątkowy koncert Blind Note. Jest to zespół, który poza oryginalnym brzmieniem wyróżnia forma występów w całkowitej ciemności. Artyści chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problemy niewidomych w krajach Trzeciego Świata. Ich niedzielny występ także obędzie się w mroku.

Na zakończenie weekendu, o godzinie 21:00, warto wybrać się na Ostrów Tumski. Przez zabytkową starówkę Wrocławia ruszy procesja czarnych żałobnych masek Mamuthones, która przybliży nam przedchrześcijański rytuał z Sardynii. 

To tylko kilka przykładów wydarzeń z pierwszego festiwalowego weekendu. Kolejne dni będą równie bogate, bo w tym roku organizatorzy Brave Festival zaprosili do Wrocławia 164 artystów z 16 różnych państw.

Więcej informacji na stronie Festivalu: www.bravefestival.pl
Zapraszamy także na Facebook: http://www.facebook.com/BraveFestival
Centrum Festivalowe- TAJNE KOMPLETY, Przejście Garncarskie, Rynek, Wrocław