środa, 26 czerwiec 2019 11:22

Czy taniec jest dla każdego?

Taniec Taniec

Taniec jest czynnością, dającą wiele korzyści. Taniec to wyjątkowa aktywność fizyczna, którą może być wykonywana prawie wszędzie. Osoby, które pokochały tańczenie, nie wyobrażają sobie dnia bez choćby kilku ruchów w rytm ulubionej muzyki. Po co jednak ludzie tańczą? Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania przed rozpoczęciem nauki tańca? Jak rozwijać w sobie pasję taneczną?

 

Do czego potrzebny jest taniec? Po co ludzie tańczą?

Nasze życie w większości przypadków ma utarte schematy. Praca, szkoła, dom, czas wolny w różnym zakresie. Dlatego dobrze jest, aby korzystnie zainwestować w czas wolny. Taniec okazuje się znakomitą inwestycją. Staje się odskocznią od codzienności. Dzięki niemu można spędzać czas w sposób efektywny, przyjemny, pozytywny. To dziedzina, która, gdy okaże się pasją, będzie znakomitą rozrywką, równocześnie pozwoli spędzać aktywnie wolny czas. Wystarczy kilka godzin tańca w tygodniu, aby poczuć się lepiej, w sposób doskonały spożytkować drzemiącą w każdym człowieku energię. 

Ludzie zaczynają tańczyć, zapisują się na kursy tańca z najróżniejszych pobudek. To znakomite narzędzie do zwalczania stresu. Taniec daje możliwości wyrażenia siebie, pozwala walczyć z kompleksami i nieśmiałością. Są grupy osób, które po prostu łączą przyjemne z pożytecznym, mianowicie oprócz radości płynącej z tańca, można regularnie gubić zbędne kilogramy. Wszak godzina aktywności na parkiecie tanecznym, pozwala spalić około 500 kcal. Nauka tańca w grupach to również okazja do poznania wielu nowych osób.  

Czy taniec wymaga posiadania specjalnych predyspozycji?

Taniec jest dla każdego. Dzieci, młodzież, single, małżeństwa, seniorzy, nie ma tutaj żadnych sztywnych widełek wiekowych, które nakazują kto może, a kto nie tańczyć. Wystarczy tylko chcieć, aby rozpocząć naukę tańca, wybrać dla siebie odpowiednią technikę taneczną. 

Zaczynając przygodę z tańcem, nie należy obawiać się żadnej selekcji, odrzucenia. Każdy znajdzie coś dla siebie, będzie mógł tańczyć w otoczeniu osób o zbliżonym do siebie poziomem. Co ważne, blokadą przed rozpoczęciem nauki tańca nie może być twierdzenie: „nie potrafię tańczyć”. Regularne uczęszczanie na treningi, kursy tańca sprawia, że z każdym dniem umie się coraz więcej, a technika tańca ulega poprawie. 

Warto jednak nadmienić w tym miejscu, że kiedy ktoś jest wysportowany, regularna aktywność fizyczna nie jest mu obca, będzie miał łatwiej w trakcie nauki tańca. Organizm jest przygotowany na określony poziom wysiłku, co czyni treningi znacznie prostszymi.  

Czy istnieją określone granice wiekowe, które wpływają na rozpoczęcie nauki tańca?

Jeżeli nie ma się w planach zostania mistrzem świata w danej technice tanecznej, to nie istnieją żadne przedziały wiekowe, determinujące początek rozpoczęcia nauki tańca. Należy jednak pamiętać, że kiedy mowa o dzieciach, to najlepszym wiek do rozpoczęcia nauki wynosi 5-7 lat. Taki wiek jest idealny, aby dziecko w początkowych fazach kursów tanecznych, skupiało się na zajęciach np. z rytmiki, co będzie najlepszą drogą rozwoju. 

Jedyne ograniczenie, które nie pozwoli tańczyć, związane jest z problemami z układem ruchowym oraz osłabioną fizycznością organizmu.  

Taniec jest dla każdego, jednak dobrze uczyć się od najlepszych

Ogromne ilości szkół tanecznych, powstałe w wyniku mody na taniec, sprawiają, że nie zawsze udaje się trafić na profesjonalnych instruktorów. Dlatego, jeżeli chce się uczyć tańca, rozwijać pasję taneczną i oczywiście dobrze się przy tym bawić, trzeba postawić na dobrą szkołę tańca. Najlepsze szkoły tańca to odpowiednio przygotowana infrastruktura, starannie dobrana kadra instruktorska oraz program, pozwalający dostosować naukę do indywidualnych umiejętności kursantów.  

Ile potrzeba czasu, aby nauczyć się dobrze tańczyć?

Czy do osiągnięcia odpowiedniego poziomu tanecznego potrzeba wielu godzin treningów? Jeżeli taniec jest przede wszystkim pasją, to nikt nie będzie oczekiwał natychmiastowych efektów. Pasjonaci wiedzą, że należy być cierpliwym, że na wszystko przyjdzie czas. Oczywiście istotne w pojmowaniu kolejnych etapów tajników tańca, są indywidualne predyspozycje. Każdy inaczej przyswaja wiedzę, dlatego nie da się określić, ile czasu jest niezbędne, do zostania specjalistą w danej technice tanecznej. 

Każdy może tańczyć, ale czy każdego na to stać?

Mnogość kursów tanecznych, liczne szkoły taneczne sprawiają, że nie należy spodziewać się astronomicznych cen. Godzinna lekcja tańca to kilkadziesiąt złotych, więc większość nie powinna mieć problemów z wyasygnowaniem takich środków pieniężnych. Dodatkowo należy zainwestować w dobre obuwie do tańca, jednak nie będzie to rujnowało budżetu domowego. 

Kto mimo wszystko ma problemy z uczestniczeniem w kursach tańca, nie może zapisać się do szkoły tańca, nie powinien porzucać marzeń o zostaniu dobrym tancerzem. Tańczyć można wszędzie, nawet we własnym pokoju. Wystarczy kawałek przestrzeni oraz odpowiednio dobrana muzyka.

© 2013-2020 by SN2.EU