środa, 04 kwiecień 2018 12:14

Współczesna numizmatyka

W mediach lub podczas rozmów ze znajomymi możemy natknąć się na nietypowe określenie, jakim jest numizmatyka. Jest to profesjonalna nazwa zainteresowania, polegającego na kolekcjonowaniu monet, która na przestrzeni ostatnich lat stale się rozwija. Jakie były początki numizmatyki i jak wygląda ona obecnie?

Historyczny rozwój numizmatyki

Określenie to oznacza nie tylko hobbystyczne zainteresowanie monetami, ale również dziedzinę nauki historycznej, zajmującą się badaniem źródeł historycznych, takich jak stare monety, banknoty i inne środki płatnicze, dostępne w krajach nowożytnych i starożytnych. Głównymi jej zadaniami jest gromadzenie i klasyfikacja monet pod względem kręgu ich pierwotnych użytkowników oraz danego okresu dziejów, w których były one w obiegu. Następnie za pomocą zbiorów charakteryzuje się fakty historyczne, a także analizuje procesy dziejowe, zachodzące na przestrzeni lat. Jej początki datuje się na XIV wiek, czyli okres renesansu - z tych właśnie lat pochodzą pierwsze zapisy, dotyczące tej dziedziny nauki. Największe w Polsce zbiory monet i banknotów znaleźć można w muzeach narodowych w Warszawie i w Krakowie.

Numizmatyka to jednak przede wszystkim hobby, obecne w różnych grupach wiekowych i społecznych. Wiele osób, zwłaszcza w średnim i podeszłym wieku, kolekcjonuje stare monety, w tym nierzadko głównie monety polskie. Wynika to z tego, że zainteresowanie to jest na swój sposób przekazywane dziedzicznie. Jeżeli dziadek interesował się numizmatyką, a jego zbiory monety były naprawdę pokaźne, prawdopodobnie przekaże on swoją kolekcję dzieciom lub wnukom, które co prawda mogą je sprzedać, jednak często ze względów sentymentalnych pozostawia się taki zbiór, nierzadko powiększając go o kolejne egzemplarze. Numizmatyka w tej postaci to jednak nie tylko czysta rozrywka, ale również zajęcie wyjątkowo edukujące i fascynujące. Zbieranie różnorodnych monet pozwala na poszerzanie swojej wiedzy historycznej, a także odkrywanie przewrotnej historii Polski i całego świata. Głównie ze względu na ten aspekty hobby to wciąż jest niezwykle popularne - to nie tylko świetne zajęcie dla osób w każdym wieku, w tym całych rodzin, ale również niezwykle rozwijające i edukujące doświadczenie. Numizmatyka jako hobby rozwinęła się głównie po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to towarzystwa numizmatyczne zaczęły się łączyć i wchodzić w skład Polskiego Towarzystwa Archeologicznego. Od 1991 roku organizacja ta przyjęła nazwę Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i do dziś zrzesza fanów numizmatyki, medalierstwa i innych dziedzin kolekcjonerskich.

Numizmatyka w czasach obecnych

Obecnie na prężny rozwój numizmatyki wpływają głównie aukcje monet, dostępne w wielu popularnych serwisach aukcyjnych. Pozwalają one na rozpoczęcie kolekcji początkującym amatorom numizmatyki oraz poszerzanie jej o nowe okazy tym, którzy interesują się tym już od dłuższego czasu. Jest to wygodne głównie dlatego, że przed rozwojem technologicznym zdobywanie nowych monet było kłopotliwe i często zmuszało numizmatów do tego, aby uczęszczali oni na różnorodne targi staroci i dołączali do środowisk, zrzeszających osoby o podobnych zainteresowaniach. Aktualnie dzięki internetowi numizmatyka dostępna jest dla każdego. Wystarczy tylko zamiłowanie do starych monet i już można budować swoją kolekcję w zależności od upodobania i preferencji.

Wyświetlony 536 razy
© 2013-2019 by SN2.EU