piątek, marzec 29, 2024
czwartek, 28 czerwiec 2012 13:40

Kosmiczny pojedynek

Choć dziś, w obliczu badań planet znajdujących się poza Układem Słonecznym i pierwszych lotów turystycznych w kosmos, przytoczone w tabeli wydarzenia zdają się funkcjonować jako oczywistości, widzowie programu „Wyścig o kosmos” emitowanego na kanale Discovery Historia przekonają się, jak wielu ludzi poświęciło życie i zdrowie, kładąc podwaliny pod współczesną astronautykę.
Czteroodcinkowy dokument poświęcony jest kosmicznej odsłonie zimnej wojny  ?  od jej początku, aż do pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. To także swoista biografia dwóch wybitnych naukowców-inżynierów, których do przekraczania kolejnych granic techniki i nauki napędzała rywalizacja wrogich sobie mocarstw, by w końcu doprowadzić do podboju kosmosu przez człowieka.

Pierwszych z nich, Niemiec Wernher von Braun, od młodości interesował się astronautyką. W latach 30. XX wieku pracował nad technologią rakietową, którą mogłoby wykorzystywać niemieckie wojsko. Po zakończeniu II wojny światowej von Braun mając nadzieję na możliwość kontynuowania swoich prac – tym razem z przeznaczeniem do celów cywilnych – oddał się w ręce Amerykanów. Ci, mając na uwadze rosnące napięcie na linii USA – ZSRR, chętnie go przyjęli, przymykając oko na nazistowską przeszłość inżyniera. Tym sposobem von Braun wraz z częścią swoich dawnych współpracowników trafił do Stanów Zjednoczonych i tam zaczął pracować nad rakietą, która wzbiłaby się ponad atmosferę Ziemi.

W tym samym czasie również ZSRR intensywnie poszukiwało naukowca i konstruktora, który byłby w stanie nie tylko dogonić technologię von Brauna, ale ją prześcignąć. Kosmiczna rywalizacja stała się szansą dla skazanego w 1938 roku na 12 lat więzienia za rzekomą działalność konspiracyjną inżyniera Siergieja Korolowa. Choć słowo „szansa” nabiera w jego przypadku innego znaczenia. Korolow musiał po prostu spełnić pokładane w nim nadzieje. Inaczej władze, które go uwolniły, nie zawahałyby się ponownie zesłać go do gułagu. Rosyjski naukowiec dobrze wykorzystał swój czas – to jego praca pozwoliła na pierwszy lot człowieka w kosmos i spacer w przestrzeni kosmicznej.  

Symbolicznym zakończeniem „Wyścigu o kosmos” była pierwsza wspólna misja USA i ZSRR 15 lipca 1975 roku. Nim do niej doszło, oba mocarstwa zawzięcie wałczyły za pośrednictwem tysięcy inżynierów i astronautów o palmę pierwszeństwa w podboju kosmosu. Kulisom tej walki i towarzyszącym jej kamieniom milowym – takim jak lot człowieka w kosmos i podróż na Księżyc – już w lipcu przyjrzą się widzowie Discovery Historia.


Wyścig o kosmos (ang. Space Race)
Premiera: w niedzielę, 1 lipca, o godz. 22.00 na kanale Discovery Historia
Emisja kolejnych odcinków: niedziele, o godz. 22.00


PRZEBIEG WYŚCIGU KOSMICZNEGO W LATACH 1944-1969:
> 1953 r. – Siergiej Korolow buduje pierwszy radziecki pocisk rakietowy.
> 4 X 1957 r. – ZSRR umieszcza na orbicie pierwszego sztucznego satelitę (Sputnik 1).
> 3 XI 1957 r. – ZSRR na pokładzie Sputnika 2 wysyła w kosmos pierwszego psa o imieniu Łajka. Zwierzę nie przeżywa lotu.
> 1 II 1958 r. – USA wysyła w kosmos swojego pierwszego satelitę (Explorer 1).
> 7 VIII 1959 r. – zdjęcie Ziemi z przestrzeni kosmicznej – USA.
> 7 X 1959 r. – zdjęcie ciemnej strony Księżyca – ZSRR.
> 19 VIII 1960 r. – Rosjanie wysyłają na orbitę okołoziemską kolejne dwa psy. Zwierzęta wracają z podróży żywe.
> 12 IV 1961 r. – w kosmos leci pierwszy człowiek – radziecki astronauta Jurij Gagarin.
> 5 V 1961 r. – w kosmos leci pierwszy amerykański astronauta Alan Shepard.
> 20 II 1962 r. – Amerykanin John Glenn dokonuje trzech kompletnych okrążeń Ziemi.
> 18 III 1962 r. – Aleksiej Leonow odbywa pierwszy kosmiczny spacer w przestrzeni kosmicznej.
> 20 VII 1969 r. – Neil Armstrong stawia „mały krok” na powierzchni Księżyca.