wtorek, luty 27, 2024
środa, 04 grudzień 2013 11:39

Programy, po których nie zaśniesz spokojnie...

Zjawiska paranormalne od wieków dziwią, fascynują, ale także przerażają ludzi. Czy jednak rzeczywiście istnieje alternatywny, niewidzialny dla większości z nas świat? Świat pełen bytów rodem z horrorów, których występowania nie da się wyjaśnić w racjonalny sposób? A może duchy, zjawy czy demony są wyłącznie wytworem ludzkiej wyobraźni?

Właśnie takie pytania postawili sobie twórcy dwóch programów – „Doświadczyć niezwykłego” i „Demony z naszych snów”, które już w grudniu będą miały premierę na kanale ID. 

„Doświadczyć niezwykłego” to dwadzieścia opowieści z dreszczykiem. Relacje osób, którym przyszło zmierzyć się z przerażającymi, ciężkimi do zdefiniowania zjawiskami. Dzięki realistycznym rekonstrukcjom zdarzeń, fotografiom i nagraniom video z prywatnych archiwów, a także relacjom z pierwszej ręki widzowie przeniosą się w świat, który wywraca do góry nogami osiągnięcia wielu dziedzin nauki. W programie nie zabraknie nawiedzonych domów, szpitali, opisów satanistycznych rytuałów i walki z siłami zła.

Widzowie poznają m.in. historię Jeanette Meyran, która po tragicznej śmierci męża strażaka, postanowiła wraz z córkami Danine i Angelą przenieść się na przedmieścia Nowego Jorku, aby odnaleźć spokój ducha i rozpocząć nowe życie. Nieduży dom, otoczony lasem wydawał się idealnym do tego miejscem. Niestety, było zupełnie inaczej. Pewnego wieczoru Jeanette na podglądzie z monitoringu dostrzegła dziwną postać, która zniknęła równie szybko, jak się pojawiła. Kobieta stwierdziła, że musiała to być wina kamery.

W kolejnych dniach zaczęły się dziać jednak dziwne rzeczy – ze ścian dobiegało dudnienie, „coś” zdemolowało kuchnię, gdy Angela była sama w domu, a robotnicy odkryli w piwnicy duży pentagram i notatnik z 1927 roku. Jego autorka, dziewczynka o imieniu Christina, opisywała w nim krwawe rytuały na zwierzętach, jakich dopuszczał się jej ojciec. Potem pojawiły się dziwne szepty i pieśni, które słyszała cała rodzina Meyranów. Dziwne zjawy doprowadziły też do wypadku, podczas którego Angela złamała sobie nogę. Jeanette, obawiając się o zdrowie i życie swoich córek, zwróciła się po pomoc do parapsychologów Liz Milano i Dawn Joly. Czy ich interwencja doprowadziła do zwalczenie sił ciemności?

Program „Demony z naszych snów” to z kolei dowód na to, jak wiele prawdy może być w powiedzeniu „gdy zapada zmrok, budzą się upiory”. Dla większości z nas noc to czas odpoczynku. Nawet kiedy mamy koszmary senne, to zazwyczaj zapominamy o nich tuż po przebudzeniu. Są jednak ludzie, których nadchodzący zmierzch napawa przerażeniem. Twierdzą oni, że doświadczają wówczas fizycznego kontaktu z siłami zła, są przez nie atakowani.
Do grupy tej należy np. Korry Simpson, której poukładany świat zawalił się pewnej nocy w 2004 roku. Początkowo wszystko było jak zwykle. Kobieta umyła zęby i twarz, przebrała się, po czym położyła się spać. W pewnym momencie obudziła się i stwierdziła, że obcy mężczyzna siedział na jej piersi, patrzył jej w twarz swoimi czarnymi oczami bez wyrazu i powtarzał „Będziesz moja, będziesz moja”. Korry była bezbronna, nie mogła się ruszyć. Po wszystkim była przekonana, że miała zły sen. Demon zaczął jednak powracać do niej każdej kolejnej nocy, co doprowadziło ją na skraj załamania nerwowego.

Korry zaczęła szukać pomocy u psychiatry i neurologa. Ci dali jej leki przeciwpsychotyczne i na depresję. Te jednak nie pomogły. Wtedy zdecydowała się porzucić pracę projektantki mody w Nowym Jorku i wróciła do Virginii do swojej matki. Jak kobieta wyjaśnia sobie całą sytuację? Otóż jest przekonana, że padła ofiarą szatana. Czy aby na pewno? A może istnieje naukowe wyjaśnienie tego przypadku? Bardzo prawdopodobne, że Korry cierpi na tzw. paraliż senny, będący następstwem zaburzonych reakcji ludzkiego mózgu podczas fazy snu REM. Oprócz braku możliwości ruchu, towarzyszą mu halucynacje, co tłumaczyłoby koszmarne wizje, z jakimi kobieta ma do czynienia. Więcej równie zagadkowych, wywołujących gęsią skórkę na całym ciele przypadków w programie.

Serie dokumentalne „Doświadczyć niezwykłego” i „Demony z naszych snów” na kanale ID to gwarancja intensywnych doznań i elektryzująca wyprawa na próg nieznanego. Lepiej nie oglądajcie ich samemu!

Doświadczyć niezwykłego
(ang. Paranormal Witness 3)
Premiera: w piątek, 6 grudnia, o godz. 21.30 na kanale ID
Emisja kolejnych odcinków: piątki, o godz. 21.30

Demony z naszych snów
(ang. Dream Demons)
Premiera: w sobotę, 7 grudnia, o godz. 21.30 na kanale ID
Emisja kolejnych odcinków: soboty, o godz. 21.30