czwartek, kwiecień 18, 2024
środa, 06 listopad 2013 21:19

Aktor czy rajdowiec?

Patrick Dempsey. Przystojniak, który światową sławę i serca milionów kobiet zdobył dzięki roli dr. Dereka Shepherda w serialu „Chirurdzy”. Wielu facetów może denerwować jego ładna buźka i z rozpędu są gotowi nazwać go „gogusiem z Hollywood”. A to błąd. I to bardzo duży. Bowiem amerykański aktor to facet z krwi i kości, który kocha zapach benzyny, sportową rywalizację i karkołomne wyzwania.

Niedowiarkowie będą mogli się o tym przekonać dzięki programowi „Patrick Dempsey w wyścigu Le Mans”, który już w listopadzie pojawi się na kanale Discovery Turbo Xtra.

Dempsey od ośmiu lat łączy pracę na planach zdjęciowych ze ściganiem się w różnych moto-zawodach (m.in. Rolex 24 na torze Daytona czy off-roadowy SCORE Baja 1000). Podąża tym samym śladami tak znamienitych kolegów po fachu jak Paul Newman czy Steve McQueen, o których wyczynach było głośno dekady temu. Największym marzeniem Patricka, któremu wyścigi sprawiają o wiele większą frajdę niż aktorstwo, od samego początku był jednak start w najbardziej prestiżowym długodystansowym wyścigu świata, czyli Le Mans. Ten 24-godziny maraton na czterech kołach to swoisty Mount Everest w dziedzinie sportów motorowych. Aby osiągnąć sukces na francuskim torze potrzeba ogromnych nakładów finansowych, profesjonalnego zaplecza technicznego, przemyślanej strategii, a sami kierowcy muszą wykazać się ponadprzeciętną wytrzymałością psycho-fizyczną. Bez tych elementów i cech nie ma co śnić o starcie w zawodach. Warto dodać, że Dempseyowi udało się to dwa razy – w 2009 i 2013 roku.

W programie Discovery Turbo Xtra zostaną zaprezentowane najważniejsze momenty z wielomiesięcznych przygotowań aktora i jego zespołu (a właściwie dwóch zespołów) do wyścigu oraz skrócona relacja z samych zawodów, które odbyły się 22-23 czerwca tego roku. Widzowie na pewno nie będą mogli narzekać na brak emocji. Wystarczy wspomnieć groźnie wyglądający wypadek Patricka podczas wyścigu Petit Le Mans rozgrywanego w październiku 2012 roku na torze Road Atlanta w stanie Georgia. Co prawda aktorowi nic się wówczas nie stało, ale bolid Lola B12/87 został praktycznie skasowany i pod znakiem zapytania stanął start teamu Dempsey Racing we francuskim Le Mans. 

Dopiero początek 2013 roku przyniósł rozwiązanie problemu. Wszystko dzięki nawiązaniu współpracy z legendą włoskiej piłki nożnej i zarazem wielkim entuzjastą sportów motorowych Alessandro Del Piero i niemiecką stajnią rajdową Proton Competition, która dostarczyła warte 750 tys. dolarów Porsche 911 GT3 RSR. Zastrzyk finansowy, nowy samochód i zaplecze techniczne, a także pojawienie się jako trzeciego kierowcy w zespole – obok Dempseya i Joe Fostera – utytułowanego Patricka Longa oznaczały całkiem nowe otwarcie. 

Które miejsce udało się ostatecznie wywalczyć Dempseyowi i jego kolegom we Francji oraz jak przebiegała rywalizacja na torze? M.in. na te pytania poznamy odpowiedzi w programie „Patrick Dempsey w wyścigu Le Mans” na kanale Discovery Turbo Xtra.

Kilka faktów i ciekawostek o 24-godzinnym wyścigu Le Mans:

•Pierwszy wyścig odbył się 26 maja 1923 roku, wygrała go para Francuzów André Lagache i René Léonard, zawody nie odbyły się jedynie w roku 1936 oraz latach 1940-48.

•Pierwotnie tor Le Mans miał długość 17 262 m, obecnie zaś liczy 13 629 m. Tor jest wpleciony w drogi okalające francuską miejscowość.

•Od połowy lat 80. XX wieku startujące zespoły liczą trzech kierowców. W pierwszych dekadach nie było zasad określających liczbę zawodników w drużynach – zdarzali się więc i „soliści”. Pierwszym kierowcą, który bez zmiany ukończył Le Mans, był Anglik Edward Hall. Wyczyn ten miał miejsce w 1950 roku.

•Od 2009 roku wyścig rozpoczyna się o godz. 15:00. 

•Obecnie w wyścigu równocześnie rywalizują zawodnicy z czterech klas – dwie klasy prototypów i dwie klasy GTE (w tym jedna dla „profesjonalnych amatorów”, w której startował Patrick Dempsey i jego zespół).

•Sławy z pierwszych stron gazet, które próbowały swoich sił w wyścigu, to m.in. Paul Newman, Steve Fossett, Paul Belmondo, Jean-Claude Killy czy Luc Alphand.

•Do najtragiczniejszego wypadku w historii zawodów doszło w 1955 roku, kiedy rozpędzony bolid wpadł w trybuny. Śmierć poniosło wówczas ponad 80 osób. Ostatni tragiczny wypadek miał miejsce w 2013 roku - Duńczyk Allan Simonsen zmarł w wyniku odniesionych obrażeń po uderzeniu w bandę swoim Aston Martinem Vantage GTE podczas czwartego okrążenia.

•Najbardziej utytułowanym zespołem jest Joest Racing/Audi Sport Team Joest – 13 zwycięstw, natomiast zawodnikiem Duńczyk Tom Kristensen – 9 tytułów mistrzowskich. 

•Jak do tej pory żadnemu zespołowi nie udało się w 24 godziny pokonać magicznej liczby 400 okrążeń.

•Le Mans jest uznawane za imprezę sportową, podczas której narodziła się tradycja oblewania szampanem wszystkich wokół przez zawodników z „pudła”.

 

 

 

Patrick Dempsey w wyścigu Le Mans

(ang. Patrick Dempsey: Racing Le Mans)

Premiera: w sobotę, 9 listopada, o godz. 22.00 na kanale Discovery Turbo Xtra

Emisja kolejnych odcinków: soboty, o godz. 22.00