piątek, 26 lipiec 2013 19:54

Cienka czerwona linia – genialny film wojenny

„Cienka czerwona linia” to film, z gatunku, który przez pewien czas, zapomniał o widzu, mianowicie mówimy o filmie wojennym, nie prezentującym żadnego ciekawego scenariusza. Wszystko się jednak zmieniło, gdy pojawiła się ekranizacja książki, którą wiele osób przeczytało, pomimo nie ma co ukrywać, bardzo ubarwionej fabuły.


Fabuła filmu

Jednak są tacy, którzy są w stanie potwierdzić, że jest ona prawdziwa. Niby jesteśmy tutaj świadkami tego, co dobrze nam znane, główni bohaterowie, walczą na Pacyfiku z japońską armią, odnosząc skuteczne zwycięstwa. Jednak film jest ten tylko dla ludzi o mocnych nerwach, do tego nie obawiających się na swój sposób, pewnej brutalności, w scenach jakie są prezentowane. Jest tutaj pokazane wszystko, co może się zdarzyć w trakcie walki o kawałek ziemi, przez wielu uznawany za niewarty ofiary, jaką trzeba ponieść. Niestety, widzimy tutaj obraz podejmowanych decyzji, często z perspektywy wysoko postawionego dowódcy, który nie widzi problemu jakim jest brak woda, czy silny opór przeciwnika, oraz z perspektywy zwykłych żołnierzy, którzy rozkazy swoich dowódców muszą egzekwować. Owszem, na swój sposób poznajemy jednego głównego bohatera, który nadzieję odnajduje w listach do swojej żony, gdzie jak sam wspomina, nie ma zamiaru opisywać wojny, tylko to co pamięta, czyli niesamowite uczucie. Niestety, jego historia kończy się tragicznie, jednak nie tylko jego, ginie wiele osób, których losy śledzimy. Widzimy jak bardzo mocno, psychika, jest obciążona, wydarzeniami, jakie dotykają żołnierzy, walczących czasem z równie zdeterminowanym wrogiem.
cienka22 Cienka czerwona linia genialny film wojennyOgromne uznanie

Film ten jest niesamowitą ekranizacją i jednocześnie rekonstrukcją, wojny, jaka toczyła się na Pacyfiku, oraz wyspach znajdujących się w pobliżu japońskiego Cesarstwa, z którym amerykanie, byli w stanie wojny w tamtych latach. Ten film zasługuje nie tylko na uznanie, ale na odpowiedni odbiór, bo pomimo brutalności wielu osób, nie należy ich pochopnie oceniać. W gazetach film zebrał bardzo dobre opinie. Jest to jeden, z najlepszych filmów wojennych, jakie miałem przyjemność oglądać.


Nominacje do Oskara

W 1999 roku film otrzymał 7 nominacji do prestiżowej nagrody jaką jest Oskar. Niestety nie udało się wygrać w żadnej kategorii

Najlepszy film Grant Hill, John Roberdeau, Robert Michael Geisler
Najlepszy reżyser Terrence Malick
Najlepszy scenariusz adaptowany Terrence Malick
Najlepsza muzyka oryginalna do dramatu Hans Zimmer
Najlepsze zdjęcia John Toll
Najlepszy dźwięk Andy Nelson, Anna Behlmer, Paul ‘Salty’ Brincat
Najlepszy montaż Billy Weber, Leslie Jones, Saar Klein

Marc25 http://artykuly-do-przedruku.pl/

Wyświetlony 767 razy
© 2013-2020 by SN2.EU