czwartek, 28 marzec 2013 15:58

Dokumentalny klasyk o II wojnie światowej

Frank Sinatra i Bing Crosby sprzedający obligacje wojenne, brytyjskie gospodynie opowiadające o niemieckich nalotach, codzienne życie żołnierzy w bunkrach Linii Maginota, powietrzne pojedynki na Pacyfiku, niemieckie wojska pancerne topiące się w jesiennym błocie w Rosji…

To tylko kilka z ogromnej ilości archiwaliów i relacji świadków, jakie będzie można zobaczyć już w kwietniu na kanale Discovery Historia w programie „Świat na wojnie”. Programie, który wielu uznaje za najlepszy dokument o II wojnie światowej, jaki kiedykolwiek powstał. Mimo że wyprodukowano go w latach 70. XX wieku, a do tej pory ujrzało światło dzienne kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset programów o tej tematyce.

Program swoją premierę miał w Wielkiej Brytanii w 1973 roku. Za jego produkcję odpowiadała nieistniejącą już telewizja Thames a narratorem był nagradzany Oscarami Sir Laurance Olivier. W swoich czasach był to również najdroższy film dokumentalny. Jego twórca Jeremy Isaacs zebrał ponad pięćdziesięciu scenarzystów, researcherów i reżyserów, którzy przez trzy lata wytrwale szukali materiałów do programu w najdalszych zakątkach świata. Zatrudnił również najlepszych historyków, by program prezentował wydarzenia wojenne obiektywnie. Nie tylko z punktu widzenia Brytyjczyków, którzy co prawda odegrali ważną rolę w konflikcie, jednak doznali dużo mniej cierpień niż inne nacje, takie jak Polacy, Rosjanie czy Chińczycy. Dzięki temu ta 26-odcinkowa seria to fascynująca opowieść oparta wyłącznie na wspomnieniach i relacjach tych, którzy walczyli, pracowali i dorastali w tamtych trudnych i niebezpiecznych czasach.

Każdy z kolejnych odcinków skupia się w sposób chronologiczny na istotnym zagadnieniu lub kampanii: od narodzin nazistowskich Niemiec, poprzez upadek Hitlera, aż do początków zimnej wojny. Nie jest to przy tym jedynie ukazanie faktów historycznych, ale próba zilustrowania przyszłym pokoleniom najbardziej niszczycielskiego w dziejach świata konfliktu: czym był on dla zwykłych ludzi, walczących żołnierzy piechoty, lotników i marynarzy, jak się wtedy żyło, pracowało, uczyło i umierało.

Z tego powodu zobaczymy nie tylko żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny i losy milionów ludzi uwięzionych w obozach koncentracyjnych. Poznamy także zwykłe życie Londyńczyków, mieszkających w mieście, w którym wraz z zachodem słońca następowały egipskie ciemności, czy dzieci wywożonych z dużych miast na wieś, by uchronić je przed bombardowaniami.

„Świat na wojnie” został poddany cyfrowej rekonstrukcji. Klatka po klatce odnowiono obraz oraz dźwięk. Dzięki temu program jest jeszcze bardziej atrakcyjny. A brak gadających głów i niezwykle interesujące materiały archiwalne powodują, że nawet najmłodsi, dla których II wojna światowa to prehistoria, znajdą w nim bardzo interesujące treści i wyniosą z niego pożyteczną wiedzę.

Świat na wojnie
(ang. The World at War)
Premiera: w środę, 3 kwietnia, o godz. 22.00 na kanale Discovery Historia
Emisja kolejnych odcinków: środy, o godz. 22.00

© 2013-2020 by SN2.EU