wtorek, 26 marzec 2013 15:29

Człowiek Pająk bez tajemnic

Spider-Man – bohater komiksu, filmu i ikona popkultury. Jego niebiesko-czerwony kostium jest chętnie wybieranym przez przedszkolaków strojem na bal przebierańców. A i niejeden dorosły mężczyzna pewnie nadal skrycie zazdrości umiejętności szalonego latania między budynkami, będąc zawieszonym na pajęczej sieci.

Jednak czy zdolność skakania, jakby nie obowiązywało prawo grawitacji, i wspinania się po pionowych ścianach to tylko dzieła wyobraźni doskonałego rysownika Stana Lee i pisarza Steve’a Ditko? A może nauka potrafi wytłumaczyć nadludzkie zdolności komiksowego superbohatera? Widzowie Discovery Science przekonają się o tym dzięki pasjonującemu dokumentowi „Spider-Man kontra naukowcy”.

Jego twórcy wzięli pod lupę niezwykłe moce Człowieka Pająka. M.in. wystrzeliwanie sieci z nadgarstków, które stało się znakiem rozpoznawczym Spider-Mana, czy jego doskonałą „przyczepność”, nawet do pionowych ścian. Poddali też naukowej analizie wytrzymałość bohatera na ból i obrażenia, a także jego niezwykły refleks. Nie zabrakło ponadto rozważań nad samą możliwością nabycia przez człowieka zdolności właściwych pająkom po ugryzieniu przez osobnika poddanego wcześniej promieniowaniu radioaktywnemu. Niejeden widz będzie zaskoczony, bo to, co do tej pory, śledząc przygody Spider-Mana, brał za literacką fikcję, okaże się mieć mocne naukowe podstawy.

Wszystkie informacje o superbohaterze przedstawione w programie „Spider-Man kontra naukowcy” pochodzą z pierwszej ręki, bo został on wzbogacony wywiadami z legendami komiksów oraz znanymi filmowcami z Hollywood. „Ojciec” Spider-Mana Stan Lee zdradzi, skąd czerpał pomysły tworząc postać, która zapewniła mu i wydawnictwu Marvel ogromne zyski i popularność. W dokumencie nie zabraknie też scen z filmu będącego ekranizacją kultowego komiksu. Dzięki temu widzowie będą mogli poznać niemal wszystkie sekrety Człowieka Pająka.

Spider-Man co rusz musiał mierzyć się ze złoczyńcami chcącymi zniszczyć Nowy Jork lub jego samego. A jak poradził sobie w konfrontacji z naukowcami? O tym przekonają się widzowie, którzy 1 kwietnia, o godz. 21.30 włączą kanał Discovery Science. Ci, którzy nie będą mogli obejrzeć premiery programu „Spider-Man kontra naukowcy” nie muszą się jednak objawiać, że nie poznają prawdy o niezwykłych zdolnościach Człowieka Pająka.

Dokument będzie emitowany jeszcze w dwie niedziele: 7 kwietnia o godz. 21.00 oraz 21 kwietnia o godz. 15.00.

Spider-Man kontra naukowcy
(ang. Spider-Man Tech)
Premiera: w poniedziałek, 1 kwietnia, o godz. 21.30 na kanale Discovery Science

© 2013-2020 by SN2.EU