czwartek, 21 marzec 2013 15:20

Amatorzy pod żaglami

Co może połączyć inżyniera, instruktora nurkowania, sklepikarza i emeryta? Miłość do przygody i amatorskie regaty dookoła świata „Clipper Round The World Yacht Race”. Zawody zapoczątkowane w 1996 roku przez sir Robina Knox-Johnstona – pierwszego człowieka, który samotnie i bez zawijania do portu opłynął świat – w każdej edycji przyciągają rzesze chętnych.

Jak w sezonie 2011/2012 z potęgą żywiołów i własnymi słabościami radziły sobie drużyny złożone w ogromnej większości z przysłowiowych szczurów lądowych, przekonają się widzowie Discovery World dzięki drugiej serii programu „Pod prąd”. W edycji tej nie zabrakło także Polaków!

Dziesięć 20-metrowych jachtów, każdy sponsorowany przez inny kraj lub region. Na pokładzie załoga złożona z profesjonalnego sternika i pochodzących z różnych krajów żeglarzy-amatorów, którzy na co dzień są zwykłymi obywatelami. Wyzwanie: 64 tysiące kilometrów morskiej podróży dookoła świata i stawianie czoła sile oceanu. A ten nie zwracał uwagi na to, że uczestnicy regat to w większości nowicjusze, którzy przed zawodami nigdy nie stali na pokładzie jachtu, a co dopiero mówić o sterowaniu nim. Co prawda każdy z nich przed wypłynięciem w błyskawicznym tempie przeszedł szkolenie obejmujące podstawy żeglarstwa, ale daleko im jeszcze do bycia wilkami morskimi. Widzowie Discovery World przekonają się, czy mimo to żeglarze-amatorzy sprostali niebezpiecznym i często zaskakującym sytuacjom – awariom technicznym, walce z rozszalałym sztormem i zmaganiom z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Podczas trwającej niemal 11 miesięcy wyprawy uczestnicy „Clipper Round The World Yacht Race” mieli okazję m.in. spędzić Boże Narodzenie wśród fal Oceanu Spokojnego. Początkowo świętowanie wprawiło wszystkich w doskonały humor – nie zabrakło prezentów, okolicznościowego toastu czy miniaturowej choinki. Jednak w miarę, jak ustawał wiatr a temperatura rosła, pogodny nastrój opuszczał członków załogi. Tropikalny upał okazywał się bowiem nie do zniesienia. Jednak prawdziwą próbą charakteru dla wszystkich uczestników regat okazała się zimowa przeprawa przez północy Pacyfik. Porywiste wiatry, przenikliwe zimno, skupienie przez 24 godziny na dobę – 6. odcinek regat był naprawdę wymagający.

Wśród członków 10 załóg nie zabrakło naszych rodaków. W programie zobaczymy m.in., jak wizytę w orientalnych Chinach podsumowuje 28-letnia Karolina Adamczyk, Polka na co dzień mieszkająca w Wielkiej Brytanii. A także jak na pokładzie jachtu radziła sobie 36-letnia pracownica banku Agnieszka Kulik, na stałe mieszkająca w Londynie, oraz 26-letni Michał Szmidt z Warszawy.

Kto triumfował w edycji 2011/2012 i jak trudne miesiące spędzone na morzu zmieniły życie uczestników wyprawy, widzowie Discovery World dowiedzą się w ostatnim odcinku serii. Śledzący program „Pod prąd” przekonają się także, że nie trzeba być profesjonalnym żeglarzem, by móc opłynąć świat. Niewykluczone też, że amatorskie regaty dookoła globu zainspirują widzów do podjęcia nowych wyzwań. A nabór śmiałków do kolejnej edycji „Clipper Round The World Yacht Race” właśnie trwa…

Pod prąd
(ang. Against the Tide 2)
Premiera: w niedzielę, 24 marca, o godz. 12.00 na kanale Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: niedziele, o godz. 12.00

© 2013-2020 by SN2.EU