poniedziałek, 12 listopad 2012 12:56

Przełom lat 80. i 90. w Stanach

Mark (Anthony Rapp) i Roger (Adam Pascal) to dwaj kumple mieszkający w Nowym Jorku. Mark jest zapalonym filmowcem, a Roger ambitnym muzykiem. Niestety ich sytuacja finansowa jest fatalna. Żyją w East Village, ubogiej dzielnicy nowojorskiej cyganerii, i nawet tam zalegają z czynszem. Mężczyźni marzą o karierze, lecz w obecnej sytuacji wydaje się to niemożliwe. Odpowiedź na pytanie, jak potoczą się ich losy, już w piątek 16 listopada o godzinie 20.00 na kanale Zone Europa.
Do najbliższych znajomych Marka i Rogera należą uzdolniony komputerowiec, homoseksualista Tom oraz Angel, ekscentryczna drag queen. Nadużywająca narkotyków, ponętna Mimi (Rosario Dawson) jest sąsiadką, która ma wyraźnie ochotę na romans z Rogerem. Na początku nie wie, że mężczyzna jest nosicielem wirusa HIV. Czy główni bohaterowie są w stanie zmienić swoją dotychczasową egzystencję?

Film Chrisa Columbusa jest ekranizacją rock opery wystawianej z dużym powodzeniem na deskach Broadwayu. Dekadę po premierze scenicznej reżyser zatrudnił niemal całą obsadę znaną widzom z wersji teatralnej. Fabuła została luźno oparta na „Cyganerii” Pucciniego, a akcję przeniesiono do roku 1989. Przełom lat 80. i 90. to szczególny, bolesny czas w USA. Właśnie z pełną siłą wybucha pandemia AIDS, zbierając straszne żniwo. Ta trudna problematyka, klimat tamtego okresu znalazły swoje odbicie także w „Rent”.

Chris Columbus to amerykański reżyser, scenarzysta i producent, autor takich przebojów filmowych jak „Kevin sam w domu” oraz dwóch pierwszych  części przygód Harry’ego Pottera. Kino rozrywkowe to konwencja, w której Columbus czuje się najlepiej, czego przykładem efektowny i intrygujący musical „Rent”. Rock opera Columbusa opisuje życie nowojorskiej cyganerii, radości i smutki kilku nie do końca spełnionych artystów, ich porażki, zwycięstwa oraz problemy sercowe. Wszystko przeplatane jest znakomitą rockowo-popową muzyką i scenami tanecznymi. Widać, że twórcy to fachowcy świetnie czujący filmową konwencję. Akcja toczy się wartko, piosenki są znakomicie zaaranżowane, a scenografia oddaje atmosferę końca lat 80. w nowojorskim East Village. Ze swoich ról doskonale wywiązali się aktorzy, szczególnie Anthony Rapp, Adam Pascal oraz piękna Rosario Dawson.

Reżyseria:     Chris Columbus
Obsada:     Anthony Rapp, Adam Pascal, Rosario Dawson, Jesse L. Martin, Wilson Jermaine Heredia, Idina Menzel, Tracie Thoms, Taye Diggs, Julia Roth, Porscha Radcliffe, Stephen Payne, Darryl Chan, Ken Clark, R.C. Ormond, David Fine
Wyświetlony 655 razy
© 2013-2019 by SN2.EU