poniedziałek, 04 luty 2019 15:22

Nootropy, czym są i dlaczego ludzie je stosują?

Każdy z nas chociaż raz w życiu miał zapewne taką sytuację, w której poczuł niemoc i maksymalne zmęczenie… tak jakby baterie się wyczerpały… U niektórych mógł to być stan chwilowy, ale coraz częściej wydaje się, że to są sytuacje, które powracają jak bumerang. W zasadzie jest to naturalny objaw dla mocno wyeksploatowanego, w ciągłym pędzie, organizmu i mózgu, które bombardowane ogromną ilością informacji, przeciążone pracą i nauką zaczynają się buntować. Nie wpływa to pozytywnie na lepsze samopoczucie i jakoś życia, a raczej je pogarsza, więc coraz częściej szukamy gotowych recept, wspomagaczy i dopingu dla mózgu.

 

Czym są nootropy?

Kto z nas nie chciałby funkcjonować na pełnych obrotach non stop, a przy tym, żeby była lepsza produktywność, łatwiejsza nauka i to bez żadnych skutków ubocznych. Tylko czy to w ogóle jest możliwe, kiedy jesteśmy jednak tak skonstruowani, że mózg i organizm potrzebuje odpoczynku, odżywiania i regeneracji. Jak w takim razie zadbać o lepsze samopoczucie, większą sprawność intelektualnąpoprawiającnaszą produktywność i szybsze przyswajanie wiedzy? Być może odpowiedzią na to są nootropy, czyli substancje, które pomagają w koncentracji i przyswajaniu informacji.  

Istotne jest to, że nootropy  same w sobie wcale nie zwiększają znacząco zasobów posiadanej wiedzy. Mogą one ułatwiać jedynie lepsze, długoterminowe przechowywanie informacji w pamięci w taki sam sposób, jak na przykład białko, które jest spożywane, aby spotęgować przyrost mięśni. Jednak samo spożywanie tego białka nie spowoduje ich przyrostu, bo do tego trzeba też trenować.

Środki nootropowe to pewnego rodzaju naturalne dopalacze, które nie wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie, bo nie powodują uzależnienia, są bezpieczne.

Lepsza produktywność i nauka dzięki nootropom

Z wiadomego zatem powodu, środki nootropowe coraz częściej podbijają serca dyrektorów, prawników, lekarzy, profesorów, studentów, czy innych ludzi sukcesu i nauki. Wcale ten fakt nie dziwi, ponieważ każdy człowiek ma silne pragnienie bycia ponadprzeciętnym chcąc mieć przy tym ogólnie lepsze samopoczucie. A perspektywa posiadania wyjątkowych zdolności intelektualnych – zwiększonej produktywności i przyswajalności wiedzy jest na tyle kusząca, że nootropy stają się naszą codzienną suplementacją.

Dzieje się tak dlatego, że środki nootropowe pobudzają aktywność neuroprzekaźników, które efektywniej wysyłają sygnały do neuronów w mózgu, a to pozytywnie wpływa na pracę naszego umysłu. Uczenie się, koncentracja w pracy i ciągły stan czujności w ciągu dnia pochłaniają bardzo duże nakłady energii, a nootropy mają bezpośredni wpływ na dostarczenie do mózgu większej ilości substancji odżywczych, tlenu i glukozy, która stanowi główne źródło energii mózgu do wykonywania podstawowych funkcji. Dotlenienie mózgu, zwiększenie przepływu krwi, czy dostarczanie odpowiedniej ilości węglowodanów do organizmu ma wpływ na poprawę pamięci i koncentracji. To sprawia, że lepsza produktywność  i dobre samopoczucie w ciągu dnia nas nie opuszczą.

Nootropy: pomoc dla zdrowia oraz przy uprawianiu sportów

Naturalne środki nootropowe można kupić w aptece, ale substancje, które wywierają wpływ na funkcje poznawcze, obecne są w naszych domach na co dzień. Przecież wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy, zielonej herbaty czy puszki coca coli albo red bulla. To zawarte w nich substancje nootropowe jak kofeina, czy teanina powodują, że stajemy się pobudzeni i gotowi do działania. Takie nootropy uważane są za bezpieczne, aczkolwiek człowiek z tendencją do nadciśnienia będzie musiał uważać z ilością przyjęcia dawki kofeiny na dobę.

Na rynku farmaceutycznym występują też środki nootropowe o mniej nieskazitelnej opinii.  Mają one znacznie silniejsze działanie niż zwykły środek na lepsze samopoczucie. Dlatego po nie należy sięgać z rozwagą, a czasem jedynie za przyzwoleniem lekarza. Takie nootropy to na przykład Tianeptyna czy Fenylopiracetam, które pomagają osobom z depresją. Dodatkowo, Fenylopiracetam wykazuje właściwości mocno pobudzające, pomaga poprawić wydolność fizyczną organizamu, dlatego jest stosowany jako środek dopingujący w sporcie.

środek na lepsze samopoczucie

To dlatego środki nootropowe okrzyknięto “lekami na inteligencję”, na lepsze samopoczucie bo poprawiają ogólną jakość życia. Dzięki nim polepsza się nam nie tylko pamięć, kreatywność, zdolność koncentracji i uczenia się, motywacja, nastrój, ale także wzrasta energia. Przez to jest łatwiejsza nauka, lepsza produktywność, a tym samym lepsze samopoczucie.

Nootropy to naturalne suplementy lub leki, które mogą mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu zdrowego człowieka. Wiele z nich może poprawić pamięć, kreatywność, czujność, funkcje poznawcze. Mogą one również spowalniać skutki starzenia się, czyli podtrzymywać sprawne funkcjonowanie mózgu. Dlatego, jeśli czujesz, że mogą Ci pomóc w codziennym funkcjonowaniu, spróbuj i sam się przekonaj.

Wyświetlony 273 razy
© 2013-2019 by SN2.EU