wtorek, 05 czerwiec 2018 19:54

Rodzaje baterii do aparatów słuchowych

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego nie jest łatwy. Trzeba podjąć decyzję odnośnie do modelu i wykorzystywanej przez urządzenie technologii. Ponieważ bateria w aparacie słuchowym jest bardzo istotna – warto wziąć także i ten aspekt pod uwagę.

Baterie do aparatów słuchowych nie są drogie. Są sprzedawane w sześciopakach, za które trzeba zapłacić około 18 zł. Nie ma znaczących różnic cenowych pomiędzy poszczególnymi typami baterii, jednak warto wiedzieć o tym, że im mniejsza bateria, tym mniejsza jej żywotność. W najmniejszych aparatach słuchowych konieczność wymiany baterii może wystąpić ponad 4 razy w miesiącu.

Model aparatu słuchowego a bateria

Na rynku dostępne są 3 modele aparatów słuchowych: wewnątrzkanałowe, wewnątrzuszne i zauszne. Do każdego modelu potrzebny jest inny rodzaj baterii. Największy wybór mają użytkownicy modeli zausznych, ale i w tym przypadku nie do każdego aparatu będzie pasowała ta sama bateria. Zarówno aparaty, jak i ich zasilanie różnią się pomiędzy sobą rozmiarami – im mniejszy aparat, tym mniejszą baterię zmieści. W związku z tym bardzo ważne jest, aby użytkownik aparatu słuchowego wiedział, jaki typ baterii jest potrzebny do wybranego przez niego urządzenia. Aby to ułatwić, producenci stosują oznaczenia kolorystyczne dla poszczególnych rodzajów baterii.

 

Gdzie kupować baterie do aparatów słuchowych?

Tak jak w przypadku wszystkich innych baterii – te do aparatu słuchowego również najlepiej jest kupować w zaufanym miejscu, czyli np. w poradniach audiologicznych. W placówkach tego typu można również liczyć na pomoc przy zmianie baterii w urządzeniu, co wcale nie jest takie proste – zwłaszcza w bardzo małych modelach wewnątrzkanałowych. 

Więcej o rodzajach: www.swiatsluchu24.pl/baterie-aparatow-sluchowych-rodzaje

Jak przechowywać baterie do aparatów słuchowych?

Baterie przeznaczone do aparatów słuchowych są cynkowo-powietrzne, dzięki czemu wykazują:

- długi termin przydatności;

- długą żywotność;

- zdolność do pracy w szerokim zakresie temperatur;

- stałe napięcie prądy – 1,4 V.W odpowiednich warunkach można je przechowywać nawet kilka lat i nie tracą one swoich właściwości. Trzeba pamiętać o tym, aby nie trzymać ich na słońcu oraz w pobliżu innych źródeł ciepła. Plomby zabezpieczające należy zdejmować tuż przed wymianą, w przeciwnym razie – baterie ulegną rozładowaniu, nawet jeśli nie będą używane.

Pamiętaj, aby do aparatu słuchowe zawsze stosować baterie specjalnie do tego przeznaczone. Zamienniki mogą zepsuć urządzenie, ponieważ nie gwarantują stałego natężenia prądu. Ponieważ baterii do aparatu słuchowego nie można naładować, zawsze warto mieć przy sobie zapas, zwłaszcza jeśli korzystasz z najmniejszego typu zasilania, który wystarcza na kilka dni

Wyświetlony 275 razy
© 2013-2019 by SN2.EU