piątek, maj 31, 2024
wtorek, 08 maj 2018 17:12

Jak wygląda użytkowanie gorsetu ortopedycznego?

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że taki sprzęt rehabilitacyjny musi być odpowiednio użytkowany. W innym wypadku nie można oczekiwać satysfakcjonującego rezultatu.

 

Nic więc dziwnego, że tak ważne jest, aby pacjenci ściśle stosowali się do wskazówek lekarzy prowadzących, czyli ortopedów. Jak wygląda proces przyzwyczajania się do tych elementów? Ile godzin dziennie powinny być noszone gorsety ortopedyczne w ostatniej fazie?

Trzeba podkreślić, że w pierwszym etapie tego typu sprzęt rehabilitacyjny powinien być noszony przez 2 godziny. Jest to niezbędne, aby dana osoba stopniowo przyzwyczajała się do nowej sytuacji. Po zrealizowaniu tej czynności i zdjęciu gorsetu trzeba dokładnie skontrolować i zadbać o własną skórę. Wszystko dlatego, że mogą pojawić się zaczerwienienia czy obrzęki. Co zrobić, jeśli dana osoba ma do czynienia z takimi elementami? Wtedy należy przeczekać ten okres. Istotne jest to, że gorsety ortopedyczne mogą być ponownie założone dopiero wtedy, kiedy na skórze nie będzie takich elementów. Ważną informację jest także fakt, że taki sprzęt rehabilitacyjny nie powinien być zdejmowany na dłużej niż 60 minut. Na tym etapie zaleca się, aby gorsety ortopedyczne były noszone minimum 6 godzin na dzień.

Przechodzimy do kolejnego etapu. W tym okresie gorsety ortopedyczne powinny być stosowane do 10 godzin w ciągu jednej doby. Oczywiście, tutaj także zaleca się systematyczną kontrolę skóry, aby sprawdzić czy nie pojawiają się żadne zaczerwienienia czy obrzęki. W kolejnym etapie pacjenci muszą nosić taki sprzęt ortopedyczny nawet 16 godzin w ciągu dnia. Ważne jest to, aby spróbować także spać w takim elemencie. Jeśli codzienne funkcjonowanie oraz taka regeneracja nie sprawiają żadnych trudności i nie powodują dyskomfortu, to można przejść do kolejnego etapu. Statystycznie powinien to być siódmy dzień użytkowania tego sprzętu rehabilitacyjnego. W tym okresie pacjenci noszą gorsety ortopedyczne nawet 22 godziny na dobę. Bardzo ważne jest to, aby nie tylko odpowiednio założyć sam sprzęt. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na ubranie koszulki, która powinna być odpowiednio dopasowana do ciała. Należy zaznaczyć, że zapobiega to podrażnieniu naskórka.