piątek, czerwiec 02, 2023
czwartek, 19 kwiecień 2018 17:56

Żeń szeń – tradycyjna roślina lecznicza

W ostatnim czasie nastąpił powrót do naturalnych metod leczenia i wspomagania organizmu na co dzień środkami opartymi na bazie ziół. Na półkach sklepów ze zdrową żywnością czy w zielarniach można spotkać ogrom różnych preparatów, przeznaczonych na różne dolegliwości i wspierające pracę danego układu.

 

Są to m.in. nalewki, syropy, saszetki czy susz ziołowy, chętnie kupowane i aplikowane także w celach profilaktycznych. Jednym z nich jest żeń szeń,  stosowany od tysięcy lat w naturalnej medycynie. Roślina ta obrosła już legendą i prawie każdy słyszał o jej dobroczynnych właściwościach. Korzeń żeń szenia nazywany jest „wszechlekiem”, ponieważ zawiera w sobie mnóstwo witamin oraz minerałów, m.in. witaminy z grupy B, A, C, wapń, fosfor, miedź, żelazo, miedź, cynk i magnez. Znajduje się w nim ponad 200. substancji aktywnych, a wśród nich cenne ginsenosydy, wpływające na zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, a co za tym idzie, lepszego zaopatrywania narządów w ten pierwiastek.

Na co więc można stosować preparaty oparte na bazie żeń szenia? Przede wszystkim na poprawę odporności organizmu, obniżenie poziomu cukru we krwi. Żeń szeń dobrze wpływa na układ krążenia, wspomaga parce serca i opóźnia procesy starzenia organizmu.
Dzięki stosowaniu preparatów bogatych w wyciąg z tej rośliny odczujesz też ukojenie w sytuacjach stresogennych, zregenerujesz wątrobę i ochronisz ją przed działaniem szkodliwych czynników. Oprócz tego, żeń szeń pomoże Ci w obniżeniu poziomu cholesterolu i ochroni przed osteoporozą. Zwiększy także libido i niweluje przykre objawy klimakterium.

Jakie preparaty z żeń szeniem możesz nabyć w każdej dobrej aptece? Mogą być to np. tabletki, ampułki, lub susz ziołowy, czyli sproszkowany korzeń. Wiele osób stosuje też tabletki musujące, zawierające wyciąg z tej rośliny. Wybór jest naprawdę duży. Jeśli chcesz przywrócić sobie utraconą energię, pozbyć się znużenia i pobudzić receptory mózgowe do aktywnej pracy, żeń szeń powinien zagościć na stałe w Twojej apteczce.

Zanim jednak zaczniesz go suplementować, przeczytaj dokładnie ulotkę. Zdarza się, że nie każdy preparat ziołowy odegra właściwą rolę u konkretnej osoby. Często przyjmowanie niektórych ziół, uniemożliwiają rożne czynniki, właściwe danej osobie. Na szczęście, zdarza się to dosyć rzadko.