wtorek, czerwiec 06, 2023
czwartek, 19 kwiecień 2018 17:50

Płyn do płukania jamy ustnej – jaki wybrać?

Płyn do płukania jamy ustnej jest konieczny do codziennej pielęgnacji dziąseł i zębów. Dzięki niemu zapobiegasz próchnicy, zadbasz o świeży oddech oraz ochronisz się przed chorobami dziąseł i przyzębia.

 

Dużo jest rodzajów płynów do płukania ust, dlatego zastanów się, jaki będzie odpowiadał Ci najbardziej. Są to preparaty ukierunkowane np. na wybielanie zębów czy zwalczanie nieprzyjemnego oddechu. Czasami zdarza się, że są to płyny dbające kompleksowo o jamę ustną, ale w większości przypadków działają raczej jedno lub dwukierunkowo.

Bardzo ciekawe rozwiązanie stanowią płyny remineralizujące, pomagające w przypadku mikrouszkodzeń szkliwa. Wzmacniają je i chronią zęby. W ich składzie zawierają się związki wapnia bardzo podobne do tych, z których składa się szkliwo.

Z kolei, kiedy twoje zęby są nadwrażliwe, potrzebujesz preparatów do płukania, zawierających składniki zamykające otwarte ujścia kanalików zębowych oraz tych, co blokują przesyłanie bodźców do zakończeń nerwowych. Płyny te go rodzaju powinny również działać remineralizująco na szkliwo, uzupełniając powstałe ubytki w jego strukturze. Musi też wykazywać działanie antyseptyczne, kojące i przeciwbólowe. Bardzo dobre właściwości wykazują w takich przypadkach płyny oparte na bazie wyciągów roślinnych.

Jeśli borykasz się z krwawiącymi dziąsłami skłonnymi do podrażnień, zaopatrz się stosowany do tego problemu płyn do płukania jamy ustnej.  Przyczyn chorych dziąseł jest dużo – stany zapalne, afty itd. Doskonały na takie schorzenie będzie płyn, zawierający w swoim składzie składniki antybakteryjne, a także te oparte na wyciągach roślinnych. Muszą być to preparaty skutecznie łagodzące ból i regenerujące chore tkanki.

Zaletą stosowania płynu do płukania jamy ustnej jest to, że może dotrzeć on wszędzie tam, gdzie nie poradzi sobie szczoteczka. Wyczyści więc dokładnie przestrzenie miedzy zębowe, zabezpieczając te miejsca przed próchnicą.

Oczywiście musisz pamiętać, że nawet najlepszy płyn do płukania jamy ustnej nie pomoże Ci uchronić się przed próchnicą czy innymi dolegliwościami, jeśli nie zadbasz o całościową pielęgnację – czyli stosowanie nici dentystycznych, dobrych past i żeli do zębów o mocno skoncentrowanej zawartości fluoru.