piątek, 16 marzec 2012 17:21

Skuteczne dbanie o komputer

Gdy kupujemy samochód, przykładamy wielką wagę do tego, aby przestrzegać zasad, dzięki którym nasz pojazd będzie służył jak najdłużej. Stąd regularne przeglądy, wymiana płynów czy klocków hamulcowych.
Czy z taką samą pieczołowitością dbamy o komputer, który wszak jest nie tylko narzędziem pracy, ale też centrum rozrywki i w niektórych przypadkach oknem na świat? Specjaliści pogotowia komputerowego PCDOC przygotowali krótki poradnik, który pozwoli utrzymać peceta w dobrej kondycji.

Aby komputer był jak najdłużej sprawny, należy zastosować się do kilku zasad, których przestrzeganie nie będzie zbyt uciążliwe, a pozwoli uniknąć stresów, związanych z niepotrzebnymi awariami komputera.

Dbaj o czystość
Bardzo duży wpływ na jakość pracy komputera ma jego czystość. Zakurzone wnętrze peceta czy laptopa powoduje, że poszczególne komponenty zbytnio się nagrzewają, co prowadzi do spowolnienia ich pracy. Zalegający na radiatorach i wentylatorach brud w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do zniszczenia takich elementów jak karta graficzna czy procesor, co wiąże się z dużymi wydatkami w przypadku ich wymiany. Najlepszą domową metodą na utrzymanie właściwej „higieny” wnętrza komputera jest przeczyszczenie jego wnętrza sprayem ze sprężonym powietrzem, który można nabyć w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym czy większym supermarkecie. Ten niewielki wydatek ustrzeże przed utratą większej kwoty pieniędzy i niepotrzebnym nadszarpnięciem nerwów.

Analizując interwencje naszych PC Doctorów, zwróciliśmy uwagę na fakt, że stosunkowo dużo awarii sprzętu spowodowanych jest bałaganem, który ma miejsce wewnątrz jednostek centralnych i obudów laptopów. Część użytkowników nie wie, że wystarczy odrobina wysiłku, aby efektywnie przedłużyć „życie” komputera – mówi Tomasz Białek, CTO PCDOC.

Utrzymuj porządek na dyskach
Wiele problemów z komputerem spowodowanych jest tym, że użytkownicy nie dbają o porządek na swoich dyskach twardych. Zarzucone dużą ilością danych dyski działają coraz wolniej i dodatkowo obciążają procesor. Dlatego też istotne jest dbanie o jego poprawną pracę. Jest to niezwykle proste, gdyż systemy operacyjne mają wbudowane narzędzia, dzięki którym w prosty sposób można zadbać o dobry stan urządzeń. W najpopularniejszym systemie, jakim jest Windows, są dwa podstawowe programy do porządkowania dysków: Defragmentator dysków oraz Oczyszczenie dysków. Dzięki regularnemu ich używaniu ryzyko uszkodzenia komputera będzie dużo mniejsze.

Wielu użytkowników nie wie, że podstawowe narzędzia, dzięki którym mogą pomóc swojemu komputerowi, są w pakiecie z systemem operacyjnym. Są one na tyle skuteczne, że dzięki nim osoby, które wykonują na swoim pececie prace biurowe, czy przeglądają Internet, bez problemu zachowają sprzęt w dobrej kondycji. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą poszukać alternatywnych, darmowych bądź płatnych, rozwiązań w sieci – komentuje Tomasz Białek.

Uważaj na wirusy
Dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie tylko samego komputera, ale też prywatności użytkowników, są szkodliwe programy, które najczęściej atakują nas z Internetu. Są to różnego rodzaju wirusy, trojany, spyware’y czy malware’y. Programy te mogą nie tylko zniszczyć sprzęt, spowolnić działanie systemu, czy całkowicie go uszkodzić, ale też, i to jest najgroźniejsze, wykraść cenne informacje o użytkownikach. Wśród tych danych kluczowe są przede wszystkim hasła do kont mailowych czy banków internetowych. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed podłączeniem komputera do sieci, jest zainstalowanie na nim oprogramowania antywirusowego, które zminimalizuje zagrożenie płynące z Internetu.

Sieć WWW jest źródłem wiedzy, rozrywki. Pomaga również utrzymywać kontakty z bliskimi. Jednak jest ona jednocześnie miejscem, w którym czyha na komputery wiele zagrożeń, dlatego w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć przed atakami. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą długo cieszyć się bezawaryjnym i bezpiecznym korzystaniem z Internetu – dodaje Białek.

Gdyby jednak opisane powyżej metody zawiodły, zawsze można zgłosić się do jednego z ekspertów PCDOC, który u Klienta rozwiąże wszelkie problemy z komputerem.

Więcej informacji na temat PCDOC można znaleźć na stronie internetowej www.pcdoc.pl.
© 2013-2020 by SN2.EU