piątek, 12 maj 2017 13:20

Budowa i podział narzędzi CNC

Narzędzia CNC to nowoczesne i wyjątkowo popularne urządzenia, wykorzystywane w działalności obróbczej metali oraz wielu innych materiałów. Ich powszechnie wdrażanie w procesach produkcyjnych i technologicznych wynika z dużej skuteczności, wydajności oraz sprawności pracy.

 

Umożliwiając ograniczenie ludzkiego czynnika w procesie obróbki, stanowią pożądaną jej metodę. 

Właściwości obrabiarek CNC - z czego wynika ich skuteczność?

Okazuje się, że narzędzia CNC posiadają kilka ważnych i kluczowych cech, dzięki którym stają się powszechnie stosowane i cenione. Z pewnością o wydajności ich pracy decyduje możliwość numerycznego zaprogramowania pożądanych parametrów, dotyczących ostatecznego rozmiaru, kształtu i formatu obrabianego elementu. Nie bez znaczenia staje się także precyzja, wynikająca z komputerowej dokładności podczas obróbki. Cechy te determinują popularność maszyn CNC oraz stanowią podłoże ich efektywności.

Można wobec tego uznać, że narzędzia CNC gwarantują skuteczną, dokładną oraz zautomatyzowaną obróbkę, która przebiega szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganymi parametrami. Cechy te stają się wynikiem ich dopracowanej konstrukcji.

Jak działają obrabiarki CNC? 

Podstawą działania urządzeń CNC jest sterowany komputerowo procesor, w którym zapisane zostają wszelkie niezbędne dane, determinujące przebieg procesu obróbczego. Wszelkie funkcje sterownicze oraz regulujące przejmowane są przez mikrokomputer, zintegrowany z całą maszyną. Dane liczbowe zapisane w procesorze odnoszą się do parametrów obróbki, pod względem technologicznym – prędkości, głębokości oraz częstotliwości skrawania oraz rodzaju podejmowanego zabiegu. Narzędzia CNC mogą być bowiem wykorzystywane do wiercenia, toczenia, frezowania oraz nacinania. 

Każda obrabiarka CNC wyposażona jest w układy napędowe oraz pomiarowe, dzięki którym jej praca staje się efektywna oraz wydajna. Warto podkreślić, że zastosowanie omawianych narzędzi przynosi spore korzyści, ułatwiając i znacznie usprawniając obróbkę różnych materiałów.

Sprawdź również: frezowanie aluminium - profesjonalne frezy

Wyświetlony 1147 razy
© 2013-2019 by SN2.EU