poniedziałek, kwiecień 22, 2024
piątek, 27 kwiecień 2012 11:02

Wyraźny spadek cen używanych samochodów i motocykli

Największy polski serwis ogłoszeń motoryzacyjnych otoMoto.pl ogłosił dane statystyczne z pierwszego kwartału 2012 roku. Liczba ofert i wyszukiwań wzrosła od zeszłego roku, jednak ceny ofertowe pojazdów są o ponad 20% niższe niż przed rokiem. Czy kryzys dotarł do rynku pojazdów z drugiej ręki?

Więcej ogłoszeń sprzedaży samochodów i motocykli
Od początku roku w serwisie otoMoto.pl odnotowano wyraźny wzrost liczby ofert, zarówno samochodów, jak i motocykli. W pierwszym kwartale bieżącego roku wystawiono na sprzedaż o 49% więcej samochodów i o 45% więcej motocykli niż w pierwszym kwartale 2011 r. Większa liczba ogłoszeń nie przekłada się na liczbę zapytań dotyczących aut, która spadła z 18 mln na początku stycznia do poziomu 15,5 mln pod koniec marca br. Jest to normalny trend występujący w poprzednich latach: w zeszłym roku o tej samej porze zapytań dot. samochodów było jeszcze o 12% mniej. Wart odnotowania jest szybki wzrost liczby zainteresowanych kupnem motocykla. Ma to głównie związek z krótką zimą i wcześniejszym nadejściem stosunkowo ciepłej i słonecznej wiosny. W tym roku wyraźny wzrost zainteresowania motocyklami nastąpił o około 4 tygodnie wcześniej niż przed rokiem. Liczba zapytań o motocykle jest o 14% wyższa niż pod koniec marca 2011.

Wyraźny spadek cen samochodów używanych
W ubiegłym roku, w połowie pierwszego kwartału, nastąpiło wyraźne odbicie i dość szybki wzrost cen samochodów używanych. W tym roku ceny aut są o 24% niższe niż rok temu, bez tendencji wzrostowych. Warto zaznaczyć, że średnia wieku sprzedawanych samochodów nie zmieniła się i nadal wynosi około 10 lat. Spadek cen nie jest więc podyktowany wzrostem liczby ogłoszeń sprzedaży starszych pojazdów.

Obecna sytuacja jest korzystna dla kupujących: średnie ceny samochodów są niemal o jedną czwartą niższe niż rok temu, mimo że przeciętny wiek tych pojazdów praktycznie się nie zmienił. Liczne informacje dotyczące spowolnienia gospodarczego sprawiają, że wielu potencjalnych klientów odkłada decyzję o zakupie nowszego auta. Nie można jednak powiedzieć, że rynek jest nasycony: liczba wyszukiwań aut jest wyższa niż rok temu. Wszystko wskazuje na to, że nabywcy nadal interesują się pojazdami używanymi, ale znacznie ostrożniej planują ich zakup” - powiedział Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro.

Motocykle coraz tańsze i coraz starsze
W pierwszym kwartale ubiegłego roku przeciętny sprzedawany w serwisie motocykl miał około 7 lat. Obecnie średni wiek wystawianych na otoMoto.pl motocykli wynosi około 9 lat. Ponieważ przybyło ofert starszych jednośladów, średnia cena motocykli jest o 26% niższa niż w tym samym czasie rok temu. Tak jak w przypadku samochodów, istnieje duży popyt na najtańsze motocykle. Tu jednak spadki cen nie są tak wysokie, ponieważ większość motocykli nie straciła na wartości tak mocno, jak samochody.
„Rynek jednośladów od kilku lat rośnie szybciej niż rynek samochodów. Mimo, że nie są one artykułami pierwszej potrzeby, daje się zauważyć tendencja, że Polacy szukają coraz tańszych motocykli. Przyszli właściciele zamiast rezygnować z zakupu swojej wymarzonej maszyny, idą na ustępstwa i decydują się na trochę starszy egzemplarz” - powiedział Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro.