sobota, lipiec 20, 2024
niedziela, 16 październik 2022 14:41

Assistance krótkoterminowe na wyjazd. Czy to działa?

assistance krótkoterminowe assistance krótkoterminowe Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Assistance krótkoterminowe na wyjazd. Czy to działa? Ubezpieczenie assistance należy do grupy polis dobrowolnych. Oznacza to, że jego zakup nie jest wymagany ustawowo.

Warto jednak zastanowić się, czy taka polisa będzie dla nas przydatna. Zwłaszcza, że poza assistance obowiązującym przez cały rok, na rynku są także polisy krótkoterminowe.

Czy warto mieć ubezpieczenie assistance?

Co do zasady, polisa assistance wspomaga nas w najmniej oczekiwanych momentach. Dzięki niej, w razie problemów technicznych z samochodem, możemy liczyć na pomoc techniczną. Ale to nie wszystko, w ramach assistance oferowane są także usługi medyczne oraz prawne. W chwili kolizji lub awarii naszego samochodu z dala od domu, takie ubezpieczenie może być szczególnie pomocne.

Wyobraźmy sobie wyjazd na ferie, na święta lub wakacje wspólnie z rodziną. Jeżeli przydarzy nam się nieoczekiwany problem, wówczas assistance jest wręcz nieocenione. To wtedy kierowcy żałują, że nie wykupili wcześniej takiej polisy. W razie wypadku lub np. przebicia opony, wystarczy telefon do naszego ubezpieczyciela na dedykowaną infolinię, by zamówić usługę pomocy technicznej.

Dzięki temu, nie musimy tracić czasu na poszukiwanie odpowiedniego warsztatu w nieznanej nam okolicy. Zwłaszcza za granicą, gdzie istnieją przecież bariery językowe, taka pomoc bywa szczególnie przydatna.

Wykluczenia przy assistance krótkoterminowym

Zakres, w jakim obowiązuje ochrona assistance, zawsze określony jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe w dokumencie pod nazwą Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To właśnie tam znajduje się zawsze lista wykluczeń, czyli zdarzeń, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności w ramach assistance.

Jakie są to zdarzenia? Na przykład prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub bez odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdami. Ze względu na dobrowolny charakter assistance, zakres odpowiedzialności jest różny u różnych ubezpieczycieli. Dlatego przed zawarciem polisy warto zapoznać się z OWU, ponieważ często zdarza się, że różnice te mogą być naprawdę znaczące.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na odległość holowania samochodu, a także dostępność samochodu zastępczego. Najczęściej to właśnie te elementy wchodzące w skład assistance różnią się pomiędzy poszczególnymi ofertami.

Assistance krótkoterminowe na terenie Unii Europejskiej

Podczas dalekich podróży, tych zagranicznych, polisa assistance wydaje się wręcz koniecznością. Bardzo łatwo jest sobie wyobrazić sytuację, w której to właśnie takie ubezpieczenie samochodu może nam umożliwić dalszą podróż. Bez niej, urlop lub wyjazd służbowy mogą zmienić się w prawdziwą udrękę. Takie sytuacje jak zatrzaśnięcie kluczyków, rozładowanie akumulatora czy zwyczajna awaria mogą przytrafić się każdemu, a wówczas z pomocą może przyjść tylko polisa assistance.

Ale czy potrzebujemy polisy na cały rok, jeśli nasz wyjazd będzie trwał tylko kilka lub kilkanaście dni? No właśnie, tutaj z pomocą przychodzi produkt ubezpieczeniowy o nazwie assistance krótkoterminowe. Najczęściej jest ono oferowane jako dodatek do ubezpieczenia OC lub AC. Oznacza to, że bez zakupu podstawowej ochrony, wykupienie assistance krótkoterminowego nie jest możliwe.

Zakres assistance krótkoterminowego

Podstawowym ograniczeniem zakresu takiej polisy jest okres obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Bardzo często zakres świadczonych usług również jest nieco mniejszy, niż przy standardowej polisie całorocznej. Dominuje tutaj pomoc w przypadku takich zdarzeń, jak awaria pojazdu, kradzież, zdarzenia losowe, a także akty wandalizmu.

Jeżeli będziemy chcieli poszerzyć ochronę także na wyjazd zagraniczny, cena takiej polisy będzie znacząco wyższa. Wszystko z powodu większego ryzyka i kosztów, jakie musiałby ponieść ubezpieczyciel w razie awarii.

Gdzie kupić assistance krótkoterminowe?

Jeżeli potrzebujesz takiej polisy, wystarczy wejść na www.beesafe.pl i zamówić to ubezpieczenie jeszcze dzisiaj. Szybki kalkulator OC online pozwoli obliczyć składkę także na ubezpieczenie OC i Autocasco, bez wychodzenia z domu! Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu oraz datę urodzenia właściciela, aby poznać wiążącą cenę polisy. Przekonaj się sam!