niedziela, luty 25, 2024
czwartek, 14 październik 2021 12:44

Dlaczego warto zamontować w swoim samochodzie światła LED?

H4 LED H4 LED pixabay

Oświetlenie LED jest dziś standardem w samochodach wyjeżdżających z fabryk. Warto jednak zauważyć, że coraz większa ilość samochodów na polskich drogach, także wyposażona jest w ledowe oświetlenie, pomimo swojego roku produkcji.

 

Jakie są zalety żarówek ledowych, w jaki sposób zamontować je w samochodzie oraz czy takie oświetlenie musi mieć odpowiednią homologacje? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego żarówki LED są dziś tak bardzo popularne?

Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że żarówki LED wprowadziły całkowitą rewolucję w oświetleniu samochodowym. Ledowe światła sukcesywnie zaczęły wypierać halogeny i ksenony, ze względu na swoje liczne zalety.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich lat, coraz większa ilość kierowców decyduje się na montaż oświetlenia LED w swoim samochodzie, co pokazuje bardzo wyraźny trend. Głównym powodem, dla którego tak dużo kierowców zainteresowanych jest dziś oświetleniem LED, jest fenomenalna żywotność żarówek, w porównaniu do tych tradycyjnych. Żarówka LED jest w stanie wytrzymać nawet 25 razy dłużej, niż jej tradycyjny odpowiednik.

Jakie są największe zalety oświetlenia LED?

 Głównymi zaletami oświetlenia LED jest ich energooszczędność oraz trwałość. Warto w tym miejscu przedstawić pewien przykład – dwie lampy halogenowe mają zapotrzebowanie 110 W energii, zaś taki sam zestaw oświetlenia LED potrzebuje jedynie 10 W. Przykład ten pokazuje jak drastycznie i diametralnie wyróżniają się LEDy na tle innych rodzajów oświetlenia samochodowego. Warto podkreślić także ogromną przewagę w kwestii żywotności i wytrzymałości, ponieważ oświetlenie LED jest w stanie świecić nawet do 50 000 godzin. To właśnie dlatego samochodowe oświetlenie LED jest dziś tak bardzo popularne.

Jak zamontować żarówkę LED w samochodzie?

 Jeśli chodzi o montaż żarówek LED w samochodzie, to są one najczęściej montowane w miejscu, które zajmowane jest przez światła do jazdy dziennej. Warto podkreślić, że żarówki LED wymagają zaawansowanego systemu chłodzenia, gdyż nagrzewają się od tyłu, a nie od przodu, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych żarówek.

 W sieci dostępne są różnorakie żarówki LED, takie jak H4 LED, H8 LED, czy chociażby H11 LED, jednakże warto pamiętać, że montaż takiego oświetlenia najlepiej zostawić profesjonalnemu elektrykowi samochodowemu.

Czy oświetlenie z żarówek LED wymaga homologacji?

 Homologacja oświetlenia, to nic innego jak dopuszczenie danego rodzaju żarówki do możliwości korzystania z niej, podczas jazdy na drogach publicznych. Warto podkreślić, że homologacja jest ważna, ponieważ zapewnia konkretne parametry oświetlenia, i gwarantuje właściwe działanie. Żarówki LED, podobnie jak każde inne żarówki samochodowe, muszą posiadać znaczek „E”, czyli właśnie homologacje. Warto podkreślić, że każda żarówka LED montowana w samochodzie musi posiadać homologacje, dlatego oświetlenie LED należy kupować wyłącznie w sprawdzonych i renomowanych sklepach, jak motoledy.pl.

Czym kierować się podczas wyboru żarówek LED do samochodu?

 Zakup oświetlenia LED powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem wielu ważnych elementów całej instalacji. Jedną z najbardziej istotnych części jest stabilizator napięcia. Niektóre żarówki posiadają wbudowany taki stabilizator, jednakże w przypadku braku tego elementu, możliwe jest zamontowanie oddzielnego stabilizatora, który zapewni żarówkom odpowiednią żywotność. Brak stabilizatora napięcia doprowadzi do szybkiego się ich przepalenia.

Jeśli chodzi o konkretne rodzaje żarówek Ledowych, to dobrze jest zawsze sprawdzić, czy konkretny rodzaj żarówki jest kompatybilny z naszym samochodem, a raczej z reflektorem zamontowanym w samochodzie. Warto podkreślić, że nie warto kupować żarówek tuningowych, które najczęściej charakteryzują się niebieskimi bańkami, ponieważ ten rodzaj żarówek nie posiada homologacji i szybko ulega wypaleniu. To właśnie dlatego tak istotne jest właściwe sprawdzenie kupowanych przez nas żarówek LED.

Samochodowe oświetlenie LED staje się dziś standardem nawet w starczych samochodach. Energooszczędność oraz trwałość sprawia, że ten rodzaj oświetlenia samochodowego uważany jest za najbardziej ekonomiczny.

We współpracy z Używany Mercedes