niedziela, czerwiec 23, 2024
czwartek, 29 kwiecień 2021 09:33

Samochody marki peugeot są dziś synonimem francuskiej motoryzacji.

Peugeot Peugeot pixabay

Samochody marki peugeot są dziś synonimem francuskiej motoryzacji. Warto podkreślić, iż historia tej marki liczy ponad 150 lat, zaś samochody Peugeot od dekad inspirują i zachęcają kierowców do ich zakupu.

Jak zaczęła się historia tej legendarnej marki, które modele są dziś najpopularniejsze i dlaczego warto kupić peugeota?

Peugeot – historia marki, która ukształtowała francuską motoryzację

Historia marki Peugeot zaczęła się na długo przed początkiem motoryzacji i pierwszymi samochodami. W 1810 roku Jean Pierre Peugeot założył zakłady mechaniczne w Sochaux koło Miluzy. Po około 80 latach dwóch stryjecznych braci (Armand i Eugene) założyli nową firmę pod nazwą Synowie Braci Peugeot (Les Fils de Peugeot Frères). W roku 1886 firma rozpoczęła produkcję rowerów i był to zdecydowany przełom, który popchnął firmę w kierunku produkcji samochodów. Wnuk Jeana Pierra postanowił, iż firma zajmie się produkcją automobili, które stanowiły wówczas fascynującą nowinkę technologiczną. W 1889 roku pojawił się pierwszy pojazd wyposażony w silnik parowy o nazwie Serpollet-Peugeot. Automobil ten cieszył się dość małym zainteresowaniem, ponieważ dopiero model wydany w 1891 roku z silnikiem spalinowym Dailmlera stał się prawdziwą wizytówką firmy. Dzięki coraz większemu zainteresowaniu, firma zaczęła produkować coraz to nowsze maszyny. I tak w 1903 roku powstał pierwszy motocykl, zaś w 1912 skonstruowaną pierwszą ciężarówkę. W tym samym roku powstał także jeden z największych zakładów Peugeot działający do dziś, zlokalizowany w Sochaux. Kolejne lata przyniosły firmie rozgłos, zaś konstruktorzy projektowali coraz nowsze modele samochodów. Podczas II Wojny Światowej zakłady Peugeot zostały przejęte przez Niemców, którzy wkroczyli do Francji okrążając linię Maginota. Zakłady zostały przekazane Ferdinandowi Porsche, które produkował dla III Rzeszy maszyny transportowe i bojowe.

Najpopularniejsze modele samochodów marki Peugeot

Pierwszy z kultowych już dziś modeli Peugeota pojawił się zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej. W roku 1948 zaprezentowano światu Peugeot 203,czyli samochód całkowicie zaprojektowany i zbudowany zaraz, gdy tylko opadł kurz wojennej zawieruchy. Model 203 zdecydowanie potrząsnął światem motoryzacji, o czym świadczy fakt, iż produkowany był przez następnych 12 lat. Jego następcą stał się Peugeot 404 który stał się synonimem trwałości i eleganckiej formy. Peugeot 404 był bardzo popularnym modelem, o czym świadczy fakt sprzedaży ponad dwóch milionów sztuk. W latach 60. XX samochody Peugeota uważane były za auta luksusowe, które w zdecydowany sposób świadczyły o statusie swojego właściciela. Jeśli chodzi o silniki diesla, to pierwszym Peugeotem z takim silnikiem był model 403 wyprodukowany w roku 1959. Warto w tym miejscu podkreślić, iż w tym samym roku zaczęto montować w samochodach marki Peugeot wentylator chłodnicy, ponieważ firma chciała w ten sposób przygotować swoje samochody na nadchodzącą erę korków ulicznych.

Dlaczego samochody Peugeot są dziś tak popularne?

Marka Peugeot przez dekady wyrobiła sobie opinię rzetelnego i sprawdzonego producenta trwałych i solidnych samochodów. W czerwcu 2008 marka wyprodukowała 50-milionowy samochód, dowodząc, iż dekady rozwoju i ciągłej modernizacji sprawiły, że marka rozpoznawalna jest w każdym zakątku świata. Limuzyny, takie jak Peugeot 607 używane są przez prezydentów Francji (oczywiście odpowiednio zmodernizowane egzemplarze) oraz prezesów największych francuskich przedsiębiorstw. Samochody marki Peugeot sprzedają się bardzo dobrze – zarówno nowe modele z salonów, jak i te używane na rynku wtórnym. W Polsce najpopularniejszymi modelami są Peugeot 206, 307 czy 607. Warto zaznaczyć, że obecnie na rynku wtórnym ceny 20-15 letnich samochodów marki Peugeot zaczynają się już poniżej kwoty 10 tysięcy złotych, dzięki czemu niemalże każdy może pozwolić sobie na solidny samochód wieloletniej francuskiej marki.

Ciekawostki na temat Peugeota

Na koniec warto przytoczyć kilka ciekawostek dotyczących marki Peugeot. Ponad 150 letnia historia tego przedsiębiorstwa sprawiła, że dziś samochody te zna każdy. Niewiele jednak osób wie, iż marka Peugeot zajmowała się nie tylko i wyłącznie produkcją samochodów, ponieważ logiem firmy sygnowane są także rowery, skutery, motocykle. Co więcej, w ciągu ostatnich dekad firma produkowała także sprzęt AGD, żyletki, maczety, radioodbiorniki, śrubokręty, a nawet maszyny do szycia, zaś młotki z logiem charakterystycznego lwa produkowane są po dziś dzień. Kolejną ciekawostką jest związek logo z nazwą przedsiębiorstwa, ponieważ francuskie słowo Peugeot oznacza lwa. Warto przytoczyć także jedną ciekawostkę marki Peugeot związaną z Polską. Otóż w roku 1968 firma FSO produkująca Warszawę 201/202/203 rozpoczęła eksport. Firma została jednak zmuszona do zmiany nazewnictwa swoich samochodów (223/224) ze względu na zagrożenie pozwem ze strony Peugota.

 Marka Peugeot stała się w ciągu ostatnich dekad prawdziwą motoryzacyjną legendą, dlatego też nie dziwi fakt, iż samochody te są dziś szczególnie popularne. Co więcej, marka zdecydowanie idzie z duchem czasu, gdyż dostępne są już dziś w pełni elektryczne modele samochodów Peugeot.