piątek, maj 31, 2024
poniedziałek, 06 listopad 2017 11:42

Jak założyć warsztat samochodowy?

Otwarcie i prowadzenie warsztatu samochodowego jest równoznaczne z wykonywaniem różnych napraw, konserwacją i przebudową samochodów.

Do czynności, które wykonywane są w warsztacie samochodowym zalicza się:

  • naprawy mechaniczne, elektryczne, nadwozia i inne,
  • przeglądy,
  • lakierowanie i malowanie,
  • wymiana opon i dętek,
  • zabiegi antykorozyjne,
  • montaż części i akcesoriów motoryzacyjnych

  Każda z usług, która wykonywana jest w warsztacie samochodowym przeprowadzana jest na odpowiednio wyspecjalizowanej infrastrukturze technicznej - chodzi tu głównie o maszyny, urządzenia i narzędzia. 

Jak założyć warsztat samochodowy?

 Osoba, która chciałaby otworzyć działalność gospodarczą związaną z naprawą i przebudową samochodów osobowych nie musi posiadać żadnych specjalnych uprawnień lub pozwoleń. Jednak osoba taka musi mieć świadomość, że warsztat samochodowy, w którym naprawiane będą auta francuskie musi być odpowiednio wyposażony. Na to oczywiście potrzebna będzie spora gotówka. W pierwszej kolejności należy warsztat wyposażyć w podnośniki samochodowe, urządzenia do geometrii, mierniki i inne niezbędne urządzenia. Oczywiście nie można zapomnieć o zakupie podstawowych narzędzi takich jak: klucze, prasa hydrauliczna czy też ściągacze. Ilość sprzętu warsztatowego, który trzeba kupić w dużej mierze zależy od tego jakie usługi będą prowadzone w ramach warsztatu samochodowego. 

Formy prowadzenia warsztatu samochodowego

  Warsztat samochodowy to działalność, którą można prowadzić praktycznie pod każdą formą (oprócz spółki partnerskiej). Jednak najczęściej warsztat samochodowy, gdzie wykonywana jest naprawa samochodów francuskich prowadzony jest jako jednoosobowa działalność gospodarcza. 

  Swój wymarzony warsztat samochodowy w pierwszej kolejności należy zarejestrować w CEIDG lub KRS w zależności od wyboru prowadzenia działalności. Osoba ta zobowiązana jest również do wypełnienia i złożenia formularza VAT-R. Druk ten służy tylko i wyłącznie do rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego lub zwolnionego z podatku od towarów i usług. Ten formularz należy niezwłocznie dostarczyć do urzędu skarbowego i tu uwaga! właściwego do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli dopełnisz wszelkich formalności możesz otwierać warsztat samochodowy oraz serwis aut francuskich.